Search

تفاوت صدای دالبی با استریو

تفاوت صدای دالبی با استریو

هنگامی که تصمیم به خرید تلویزیون یا خرید ساندبار می‌گیرید، باید با فناوری‌های صوتی آشنایی مختصری داشته باشید. اصطلاحاتی مانند دالبی دیجیتال، دالبی اتم و استریو چیزی جز فرمت‌های صدای فراگیر نیستند که تجربه صوتی و تصویری خیره‌کننده‌ای را ارائه می‌کنند. اما سوال بزرگ این است که تفاوت میان هر یک از آنها چیست و کدام یک بهتر است؟ همه این فناوری‌های صدای فراگیر برای ارائه صدا از همه زوایا ساخته شده‌اند، اما نتیجه و خروجی هر یک از آنها کاملاً متمایز است.
در ادامه به طور مستقل در مورد هر یک از صداهای فراگیر صحبت و آنها را بر اساس چند معیار متمایز خواهیم کرد. اما ابتدا بد نیست با مفهوم صدای فراگیر آشنا شویم.

صدای فراگیر چیست؟

صدای فراگیر، روشی نو برای بهبود و عمق جلوه‌های صوتی با استفاده از کانال‌های صوتی متعدد بلندگوهای مختلف است که شنونده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این مکانیسم، صدا از همه زوایا و با قرار دادن بلندگوهای اضافی به صورت استراتژیک تولید می‌شود. این نمایش 360 درجه صدا می‌تواند به طرز فوق العاده‌ای حس صدا را از همه جهات ایجاد کند.
امروزه محبوبیت سینمای خانگی، نیاز به سیستم‌های فراگیر را افزایش داده است. رایج‌ترین کانال‌های صدای فراگیر – 5.1 و 7.1 هستند که این عمدتاً به تعداد بلندگوهای مورد نیاز برای افزایش کیفیت صدا در خانه اشاره دارد. با انتخاب سیستم صوتی 5.1، شما پنج کانال اصلی طیف صوتی و یک ساب ووفر خواهید داشت. هر یک از کانال‌های صدا مجزا هستند به طوری که می‌توانید آن را در هر نقطه از اتاق قرار دهید. این سیستم، این یکی از رایج‌ترین و ارزان‌ترین تنظیمات برای سیستم‌های سینمای خانگی است.
سیستم صوتی 7.1 از هشت بلندگو تشکیل شده است. در مقایسه با کانال 5.1، این سیستم دارای دو بلندگوی اضافی است. قرار دادن تنظیمات 7.1 کیفیت صدای تقویت شده‌تری را تضمین می‌کند و به این ترتیب، برای اتاق‌های بزرگ بیشتر توصیه می‌شود.

صدای استریو چیست ؟

صدای استریو اولین صدایی بود که تغییر قابل توجهی در دنیای صدای فراگیر ایجاد کرد. فناوری‌هایی مانند Dolby Atmos و Dolby Digital Plus با پیروی از مسیرهای Dolby Stereo به وجود آمدند. این سیستم دارای کانال‌هایی در سمت چپ و راست است تا صدایی با کیفیت بالا ایجاد کند.
امروزه، فرمت صدای استریو به دلیل کانال‌های صوتی کمتر، صدای کوتاهتری را ایجاد می‌کند. بنابراین، این فناوری ممکن است نتواند صدای لازم برای پر کردن یک اتاق را ارائه دهد.

صدای دالبی دیجیتال پلاس چیست؟

Dolby Digital Plus چیزی نیست جز یک نسخه بهبود یافته از فناوری صوتی دالبی دیجیتال. درواقع تفاوت اصلی بین این دو فرمت صدای فراگیر، تعداد کانال‌های آنها است. فناوری Dolby Digital تنها می‌تواند شش کانال را پشتیبانی کند و درمقابل، فناوری دالبی دیجیتال پلاس، قابلیت پشتیبانی تا هشت کانال را داراست. به همین دلیل، فناوری دالبی دیجیتال پلاس می‌تواند صدایی با کیفیت بالا را ارائه دهد. همچنین این فناوری می‌تواند فایل‌های بزرگ را بدون کاهش کیفیت صدا فشرده کند و به این ترتیب می‌توانید انتظار یک رابط صوتی واقعی‌تر را داشته باشید.

فناوری دالبی دیجیتال

این سیستم رمزگذاری صدا که قبلا با نام Dolby AC-3 شناخته می‌شد، می‌تواند حجم قابل توجهی از داده‌های مورد نیاز برای تولید صدایی با کیفیت بالا را کاهش دهد. فناوری Dolby Digital برای پخش آنلاین، دی وی دی، پخش تلویزیونی، دیسک بلوری و موارد دیگر طراحی شده است.
این سیستم هوشمند، انتقال سریع سیگنال‌های صوتی را که می‌تواند یک یا چند کانال فراگیر داشته باشد، ممکن می‌کند. تقریباً هر سیستم سینمای خانگی دارای رمزگشای داخلی Dolby Digital است. بنابراین، بازار صدای فراگیر به خوبی تحت سلطه Dolby است.
جلوه صوتی دالبی دیجیتال نه تنها تاثیرگذار است، بلکه صدایی واقعی را ایجاد می‌کند که با شنیدن آن احساس می‌کنید در سینما هستید. تنها نقطه ضعف این فناوری صدا، احتمال بد شدن کیفیت صدا و تصویر به خاطر سطح بالای فشرده سازی است.

فناوری دالبی اتم

صدای فراگیر Dolby Atmos ، فناوری جدیدی است که می‌تواند تغییراتی انقلابی در صدای سینما ایجاد کند. این فناوری در ارائه صدای فراگیر سه بعدی، یک درجه بالاتر از سایر فناوری‌ها است. هر کانال با جزئیات زیادی همراه است و بنابراین این فرمت می‌تواند صدای واقعی‌تری را ارائه دهد.
دالبی اتم با افزودن بلندگوهای رو به بالا، برای ایجاد تجربه صدای منحصر به فرد، بازی را به طور کامل تغییر می‌دهد. این فناوری با کمک بلندگوهای قرار گرفته در بالا و بازگرداندن صدا به شنونده، صدایی دراماتیک و با کیفیت را ایجاد می‌کند. بنابراین به جرات می‌توان گفت صدای دالبی و Dolby Atmos یکسان نیستند.
فناوری هوشمند دالب اتم، با تمام سیستم‌های با وضوح بالا مانند تلویزیون، لپ‌تاپ، تبلت و… سازگار است. نقطه ضعف اصلی این فناوری صدا این است که سیگنال صوتی بالایی، نیاز به رمزگذاری محتوای گسترده دارد و به این ترتیب، راه اندازی سیستم می‌تواند کمی پیچیده شود.

کدام فناوری صوتی بهتر است؟

در جدول زیر سعی شده ویژگی‌های سه فناوری صدای دالبی دیجیتال پلاس، دالبی اتم و استریو را در کنار یکدیگر قرار داده و آنها را با هم مقایسه کنیم.

فناوری هزینه اولیه قرارگیری بلندگوها صدای ایجاد شده سیستم داخلی
دالبی دیجیتال پلاس بالا افقی دو بعدی مبتنی بر بلندگو
دالبی اتم بالا افقی و عمودی سه بعدی مبتنی بر اشیا
استریو نسبتا پایین افقی مبتنی بر بلندگو

برای تصمیم‌گیری درمورد انتخاب بهترین فناوری صوتی، باید در درجه اول به این سوال پاسخ دهید که دلیل شما برای سرمایه‌گذاری روی فناوری صدا چیست؟ مطمئنا، دریافت صدایی عمیق و با کیفیت بالا. بنابراین تلویزیون مورد نظر شما باید نیازهای صوتی مورد نظرتان را برآورده کند.

نتیجه گیری

هر سه فناوری Dolby Digital Plus ، Dolby Atmos،و استریو، صدایی عالی را برای شما به ارمغان می‌آورند تا حسی سینمایی را در خانه خود تجربه کنید، اما تفاوت زیادی در مکانیسم عملکرد هر یک از آنها وجود دارد. در تنظیمات صدای استریو، هیچ بلندگوی رو به بالایی وجود ندارد و این بدان معنی است که شما هیچ صدایی را بالاتر یا پشت سر خود احساس نخواهید کرد. برعکس، فناوری‌های دالبی دیجیتال پلاس و دالبی اتم قادر به ارائه تجربه‌ای متفاوت هستند. این فناوری‌ها می‌توانند جلوه‌های صوتی دوبعدی و سه‌بعدی را به زیبایی ایجاد کنند و به شما کمک کنند حس صوتی دراماتیک و واقعی‌تری را تجربه کنید.

توصیه ما، انتخاب یکی از فناوری‌های دالبی دیجیتال پلاس و یا دالبی اتم برای دریافت صدایی با وضوح بالا، ظریف و جذاب است. خوب، اگر کنجکاو هستید که بدانید کدام یک از این دو فناوری بهتر است، بهترین ساندبار را با فناوری Dolby Atmos انتخاب کنید. همانطور که گفته شد این فناوری مبتنی بر اشیا و دارای بلندگوهای عمودی و افقی است و جلوه‌های صوتی فراگیر 3 بعدی را ارائه می‌دهد.

آخرین مقاله ها

تلویزیون 4k چیست؟

تلویزیون 4k چیست؟

دنیای تلویزیون با سرعتی شگفت‌آور در حال حرکت است. به محض اینکه تلویزیون‌ 4k خود را در بازار اثبات کرد، تلویزیون‌های 8k ظهور کرد. با

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

اگر قصد خرید تلویزیون جدید داشته باشید، باید بدانید که تفاوت بین تلویزیون OLED و QLED چیست. علاوه بر این، باید بدانید UHD به چه

تفاوت صدای دالبی با استریو

تفاوت صدای دالبی با استریو

هنگامی که تصمیم به خرید تلویزیون یا خرید ساندبار می‌گیرید، باید با فناوری‌های صوتی آشنایی مختصری داشته باشید. اصطلاحاتی مانند دالبی دیجیتال، دالبی اتم و