Search

مقایسه تلویزیون QLED با تلویزیون OLED و LED

مقایسه تلویزیون QLED با تلویزیون OLED و LED

اگر به دنبال خرید تلویزیون جدید باشید، احتمالا فناوری‌هایی نظیر LED، QLED و OLED به گوشتان خورده است. این‌ها انواع فناوری‌های صفحه نمایش هستند که هر کدام به شکل‌های مختلف، روی کیفیت تصویر فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی تأثیر می‌گذارند. در این مقاله سعی کرده‌ایم همه چیزهایی که باید در مورد تفاوت تلویزیون‌های LED در مقابل QLED و OLED بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. برای مقایسه تلویزیون QLED و OLED و LED ابتدا تعاریف هر کدام را بیان می کنیم.

تلویزیون LCD چیست؟

تلویزیون LCD (liquid crystal display) نام خود را از صفحه نمایش کریستال مایعی که برای کنترل نور استفاده می‌شود، گرفته است. همه تلویزیون‌های LCD دارای یک منبع نور در پشت تلویزیون هستند (نور پس زمینه) و جلوی نور پس زمینه، چندین فیلتر وجود دارد که میزان عبور نور و رنگ هر پیکسل را کنترل می‌کند.

تلویزیون LCD

تلویزیون LED چیست؟

از نظر فنی، یک تلویزیون LED (دیود ساطع کننده نور) یک تلویزیون LCD است، با این تفاوت که به جای لوله‌های فلورسنت از چراغ‌های LED به عنوان نور پس زمینه استفاده می‌کند. به خاطر کوچکتر بودن چراغ‌های LED، این تلویزیون‌ها نازک‌تر و کم‌مصرف‌تر هستند و کنتراست بسیار بهتری نسبت به تلویزیون‌های LCD‌ ارائه می‌دهند.

انواع مختلفی از نور پس زمینه LED وجود دارد که بر کیفیت تصویر تلویزیون تأثیر می‌گذارند. تلویزیون‌های لبه دار، دارای LED در امتداد یک یا چند طرف و تلویزیون‌های فول آرایه (full-array TV ) دارای شبکه‌ای از چراغ‌های LED هستند.

تلویزیون LED

جدیدترین تلویزیون‌های ال‌ای‌دی از فناوری به نام full-array local dimming استفاده می‌کنند که نور پس‌زمینه را به مناطقی تقسیم می‌کند که می‌توان آنها را به صورت جداگانه کنترل کرد. این فناوری کمک می‌کند تا قسمت‌های تاریک تصویر، تاریک و قسمت‌های روشن، روشن نگه داشته شوند. هر چه یک تلویزیون دارای مناطق کم نور محلی بیشتری باشد، کنتراست بهتری خواهد داشت.

تلویزیون مینی LED چیست؟

تلویزیون مینی ال ای دی مانند هر تلویزیون ال ای دی دیگری است، با این تفاوت که از LED های بسیار کوچکتر برای یکنواخت کردن نور و بهبود کنتراست استفاده می‌کند. از آنجا که نور پس‌زمینه بسیار کوچک‌تر است، تلویزیون‌های مینی ال‌ای‌دی نیز می‌توانند بسیار نازک‌تر و سبک‌تر از تلویزیون‌های LED معمولی باشند.
در حال حاضر حتی تلویزیون‌های میکرو ال ای دی نیز وجود دارد که در آن، هر یک از نورهای پس زمینه LED به اندازه یک پیکسل کوچک هستند. با این حال، این تلویزیونها در حال حاضر بسیار جدید و گران هستند.

تلویزیون QLED چیست؟

تلویزیون QLED نوعی تلویزیون LED است که از یک لایه کوانتومی بین نور پس زمینه و پنل LCD استفاده می‌کند. هنگامی که نور به این نقاط کوانتومی میکروسکوپی برخورد می‌کند، رنگ‌های روشن‌تری تولید می‌شود که نسبت به تلویزیون‌های LED سنتی تصویر جذابتری را ارائه می‌دهد.

تلویزیون QLED

تلویزیون OLED چیست؟

تلویزیون OLED (دیود ساطع کننده نور ارگانیک) با تلویزیون‌های LED قدیمی بسیار متفاوت است زیرا از نور پس زمینه استفاده نمی‌کند. در عوض، تلویزیون‌های OLED دارای میلیون‌ها پیکسل خودنور هستند که می‌توانند رنگ خود را تغییر دهند یا به صورت جداگانه خاموش شوند.

تلویزیون OLED

تفاوت کنتراست میان LED ، QLED و OLED

نسبت کنتراست، تفاوت بین تاریک‌ترین قسمت‌های یک تصویر و روشن‌ترین قسمت‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. برخلاف تلویزیون‌های LED که از نور پس‌زمینه استفاده می‌کنند، پیکسل‌های خودنور تلویزیون OLED را می‌توان به صورت جداگانه کنترل کرد. از آنجا که تلویزیون OLED می‌تواند قسمت‌های تاریک صفحه‌نمایش را کاملاً خاموش کند، رنگ سیاه خالص تولید می‌کند و نور از روشن‌ترین قسمت‌های تصویر به قسمت‌های تیره‌تر نفوذ نمی‌کند.

تفاوت کنتراست میان LED ، QLED و OLED

تلویزیون‌های OLED می‌توانند رنگ‌های مشکی کامل را نمایش دهند و به همین علت، نسبت کنتراست تقریباً بی‌نهایتی دارند؛ به این معنی که جزئیات بیشتری را در تصویر خواهید دید. نسبت کنتراست بالا همچنین باعث می‌شود رنگ‌ها زنده‌تر و دقیق‌تر به نظر برسند، در حالی که نسبت کنتراست پایین باعث می‌شود تصویر «شسته» و خاکستری به نظر برسد.

تلویزیون‌های LED و QLED هر دو از نور پس زمینه استفاده می‌کنند، بنابراین فیلترها قادر به مسدود کردن 100٪ نور نیستند و هر دو تلویزیون، در مقایسه با تلویزیون OLED، از نسبت کنتراست پایینی برخوردار هستند. با این حال، تلویزیون‌های مینی ال‌ای‌دی می‌توانند نسبت کنتراست کمی بهتری داشته باشند.

مقایسه روشنایی تصویر میان LED ، QLED و OLED

از آنجا که تلویزیون‌های LED از نور پس زمینه استفاده می‌کنند، می‌توانند دو برابر تلویزیون‌های OLED روشنایی داشته باشند. اما اگر روشن‌ترین تلویزیون را می‌خواهید، باید یک تلویزیون QLED تهیه کنید، زیرا فیلتر نقاط کوانتومی آنها در مقایسه با تلویزیون‌های LED معمولی، خروجی نور رنگ‌ها را افزایش می‌دهد.

مقایسه روشنایی تصویر میان LED ، QLED و OLED

روشنایی تلویزیون با واحد “nits” اندازه‌گیری می‌شود. تلویزیون‌های OLED دارای حداکثر روشنایی در حدود 500-800 نیت هستند، در حالی که تلویزیون‌های LED می‌توانند حداکثر روشنایی 1000-2000 نیت را داشته باشند. این موضوع همچنین به این معنی است که تلویزیون‌های LED در مدیریت محتوای HDR (محدوده دینامیکی بالا) بهتر عمل می‌کنند و رنگ و کنتراست تصویر را بهبود می‌‎بخشد.

تلویزیون‌های LED می‌توانند به طور قابل توجهی روشن‌تر از تلویزیون‌های OLED باشند، بنابراین برای اتاق‌هایی با نور زیاد انتخاب بهتری هستند. با این حال، اگر قصد دارید یک سینمای خانگی در یک اتاق تاریک ایجاد کنید، تلویزیون OLED همچنان انتخاب بهتری است.

مقایسه نمایش رنگ در تلویزیون‌های LED ، QLED و OLED

همانطور که گفته شد، تلویزیون‌های QLED می‌توانند نسبت به سایر تلویزیون‌ها روشنایی بیشتری داشته باشند و بنابراین می‌توانند طیف وسیع‌تری از روشنایی رنگ را نسبت به تلویزیون‌های OLED نشان دهند.

درواقع با فناوری نقطه کوانتومی، تلویزیون‌های QLED می‌توانند طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها را نسبت به تلویزیون‌های LED معمولی نمایش دهند. در حالی که تلویزیون‌های OLED می‌توانند طیف وسیعی از رنگ‌ها را نیز نمایش دهند، نمی‌توانند رنگ‌های روشن را به‌ویژه با محتوای HDR نمایش دهند.

مقایسه نمایش رنگ در تلویزیون‌های LED ، QLED و OLED

مقایسه Response Time در تلویزیون‌های LED ، QLED و OLED

وقتی در حال تماشای صحنه‌های اکشن و ورزشی هستید، تلویزیون‌هایی با زمان response time سریعتر، تاری حرکتی کمتری نشان می‌دهند. از آنجا که تلویزیون‌های OLED می‌توانند تقریباً بلافاصله هر پیکسل روی صفحه را تغییر دهند، همیشه زمان پاسخگویی بسیار بهتری نسبت به تلویزیون‌های LED خواهند داشت.

مقایسه Response Time در تلویزیون‌های LED ، QLED و OLED

تفاوت زاویه دید در تلویزیون‌های QLED و OLED

اگر قرار است افراد زیادی همزمان تلویزیون شما را تماشا کنند، بسیار مهم است که زاویه دید تلویزیون را در نظر بگیرید. از آنجا که پیکسل‌های خودنور در یک تلویزیون OLED نور را در همه جهات ساطع می‌کنند، در زاویه‌های مختلف، نور و رنگ دقیق‌تری نسبت به تلویزیون‌های ال‌ای‌دی ارائه می‌کنند.

تفاوت زاویه دید در تلویزیون‌های QLED و OLED

مقایسه قیمت تلویزیون‌های LED ، QLED و OLED

به طور کلی، تلویزیون های OLED بیشترین هزینه را دارند، اما درعوض بهترین کیفیت تصویر را ارائه می‌دهند. تلویزیون‌های QLED معمولاً کمی گران‌تر از تلویزیون‌های LED هستند، اما احتمالاً بیشترین ارزش را، نسبت به هزینه پرداخت شده، ارائه می‌دهند.

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل تلویزیون های QLED و OLED و LED معرفی شدند و در خصوص هر کدام از ویژگی های آن ها صحبت شد. همچنین برای مقایسه این سه مدل تلویزیون با یکدیگر پارامترهایی نظیر کنتراست، روشنایی ، میزان زنگ ، زاویه دید ، Response Time و قیمت در هر سه مدل با یکدیگر به صورت کامل مقایسه شد تا شما بتوانید هنگام خرید تلویزیون بهترین و مناسبترین مدل را برای خود انتخاب کنید. همانطور که در این مقاله اشاره شد، اگر به دنبال کیفیت تصویر قابل توجهی هستید، تلویزیون‌های OLED و QLED بهترین گزینه‌های پیش روی شما هستند که با توجه به نیاز خود و تفاوت‌های مطرح شده، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آخرین مقاله ها

تلویزیون 4k چیست؟

تلویزیون 4k چیست؟

دنیای تلویزیون با سرعتی شگفت‌آور در حال حرکت است. به محض اینکه تلویزیون‌ 4k خود را در بازار اثبات کرد، تلویزیون‌های 8k ظهور کرد. با

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

اگر قصد خرید تلویزیون جدید داشته باشید، باید بدانید که تفاوت بین تلویزیون OLED و QLED چیست. علاوه بر این، باید بدانید UHD به چه

تفاوت صدای دالبی با استریو

تفاوت صدای دالبی با استریو

هنگامی که تصمیم به خرید تلویزیون یا خرید ساندبار می‌گیرید، باید با فناوری‌های صوتی آشنایی مختصری داشته باشید. اصطلاحاتی مانند دالبی دیجیتال، دالبی اتم و