محصولات پانورامیک با تکنولوژی QLED

qled-tv

تلویزیون QLED دقیقاً مانند یک تلویزیون LED معمولی است، با این تفاوت که از نانوذرات کوچکی به نام نقاط کوانتومی برای ایجاد تغییری فوق العاده در روشنایی و رنگ تصاویر خود استفاده می کند. نقاط کوانتومی قادرند نور رنگی دقیقی را ساطع کنند، زیرا اندازه ذرات با سرعت‌های سطح کوانتومی تنظیم می‌شوند که منجر به انتشار دقیق و کارآمد نور می‌شود.

این دلیل اصلی مترادف بودن فناوری QLED با پیشرفت‌های فوق العاده در کیفیت تصویر است. شما می توانید برای استعلام قیمت و خرید تلویزیون QLED از طریق سایت پانورامیک و یا نمایندگی های فروش در سراسر کشور اقدام کنید.

QLED چیست؟

QLED مخفف Quantum Light-Emitting Diode است. نقاط کوانتومی، نانوکریستال‌های ساخته شده‌ای هستند که از مواد نیمه هادی بسیار ریز تشکیل شده‌اند. هدف یک نقطه کوانتومی تولید رنگ‌های مختلف نور، بسته به اندازه ذره در همان لحظه است. هرچه یک ذره بزرگتر باشد، به سمت رنگ قرمز متمایل می‌شود و هر چه ذره کوچکتر، آبی‌تر به نظر می‌رسد.

نقاط کوانتومی قادرند نور رنگی دقیقی را ساطع کنند، زیرا اندازه ذرات با سرعت‌های سطح کوانتومی تنظیم می‌شوند که منجر به انتشار دقیق و کارآمد نور می‌شود. این دلیل اصلی مترادف بودن فناوری QLED با پیشرفت‌های فوق العاده در کیفیت تصویر است.

خرید تلویزیون QLED

تلویزیون QLED چیست؟

تلویزیون QLED دقیقاً مانند یک تلویزیون LED معمولی است، با این تفاوت که از نانوذرات کوچکی به نام نقاط کوانتومی برای ایجاد تغییری فوق العاده در روشنایی و رنگ تصاویر خود استفاده می کند.

با وجود تمام جذابیتی که نقاط کوانتومی ایجاد می‌کنند، یک تلویزیون QLED، با استفاده از نور پس زمینه متشکل از صدها (یا در برخی موارد هزاران) LED، که در پشت یک پنل LCD سنتی قرار می‌گیرد، نوری کم و بیش مشابه تلویزیون‌های LED معمولی تولید می‌کند. درواقع تعداد زیاد این LED ها هستند که نام LED (و QLED) را می‌دهند.

در پنل LCD ین تلویزیون‌ها، با میلیون‌ها شاتر کوچک که خیلی سریع باز و بسته می‌شوند و فیلترهای رنگی، تصویر نهایی با نور و رنگ مناسب ایجاد می‌شود. QLED یک سیستم هوشمند است، اما متکی به ترکیبی از کم‌نور کردن نور پس‌زمینه LED و استفاده از شاترها برای مسدود کردن نور باقی‌مانده برای تولید سیاهی دقیق روی صفحه است.

مزایای تلویزیون QLED

تلویزیون‌های QLED از ویژگی‌های منحصربه‌فردی که نقاط کوانتومی ارائه می‌کنند، مانند «درخشندگی بالا» بهره می‌برند. درخشندگی به روشنایی صفحه نمایش اشاره دارد و روشنایی عاملی مهم و تاثیرگذار بر سایر عناصر کیفیت تصویر است.

علاوه بر این، زمانی که روشنایی بالاتر باشد، نسبت کنتراست به طور طبیعی بهبود می‌یابد. زمانی که زوایای روشن و تاریک فیلم‌ها و تصاویر را بتوان به طور گسترده بیان کرد، به آن HDR (محدوده دینامیکی بالا) می‌گویند.در تلویزیون‌های QLED، HDR، که جزء ضروری کیفیت تصویر است، بهبود یافته و تصاویر واضح و غنی را ارائه می‌دهد.

تأثیر روشنایی بر کیفیت کلی رنگ ساده است. به عنوان مثال در طیف رنگ قرمز، طیفی از قرمزهای روشن و تیره وجود دارد، و تلویزیون‌های QLED این طیف رنگ را بهتر بیان می‌کنند.

فناوری QLED در کنار سایر فناوری‌های پیاده‌سازی رنگ مشکی مانند Direct Full Array، کیفیت تصویر کاملاً متفاوت و تجربه تماشای واقعی‌تری را در مقایسه با تلویزیون‌های غیر QLED ارائه می‌کند.

از مزایای دیگر خرید تلویزیون QLED می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• به خاطر استفاده از نقاط کوانتومی، تصویر با روشنایی بیشتری ارائه می‌دهد.

• تلویزیون QLED برای این اولین بار در دنیا، حجم رنگ 100٪ ای را ارائه می‌دهد. این موضوع به معنای نمایش تصاویر HDR واقعی‌تر، دقیق‌تر و زنده‌تر است؛ بدون درنظر گرفتن سطح روشنایی.

• فناوری Ultra Black در تلویزیون QLED به جذب یا تغییر جهت نور خارجی برای کاهش انعکاس‌های مشاهده شده روی صفحه کمک می‌کند و همین باعث می‌شود هر صندلی در خانه، برای تماشای تلویزیون عالی باشد.

Neo QLED چیست؟

در سال 2021، فناوری جدیدی از تلوزیون QLED با نام Neo QLED رونمایی شد. تفاوت اساسی این فناوری در مقایسه با QLED، وجود یک نور پس زمینه Mini LED است که ده برابر بیشتر از نور یک LED، روشنایی ایجاد کرده و زاویه دید گسترده‌تری ایجاد می‌کند.

درواقع این LED ها اطمینان حاصل می‌کنند که نور تنها در مسیر مشخص شده حرکت کرده و در نتیجه آن، 100 درصد حجم رنگ و نور متناسب با محیط ایجاد می‌شود.

تفاوت OLED و QLED

با ظهور تلویزیون‌های QLED، بسیاری از مردم علاقه‌مند هستند بدانند چه چیزی آنها را از تلویزیون‌های OLED متمایز می‌کند. می‌توان گفت تفاوت OLED و QLED در اصول مختلف تکنولوژیک خلاصه می‌شود.

تلویزیون‌های QLED از نقاط کوانتومی استفاده می‌کنند که غیرآلی، بادوام و پایدار هستند و رنگ و روشنایی را در سطحی عالی ارائه می‌دهند. در حالی که تلویزیون‌های OLED از مواد آلی بحث‌برانگیز استفاده می‌کنند که آنها را مستعد نگهداری می‌کند.

تلویزیون‌های QLED طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها را روی صفحه نمایش ارائه می‌کنند و می‌توانند در مقایسه با تلویزیون‌های OLED به سطوح روشنایی بیشتری دست یابند که این موضوع می‌تواند برای محتوای HDR و در اتاق‌های روشن‌تر مفید باشد.

QLED یا Crystal UHD؟

Crystal UHD به معنای وضوح بسیار بالای کریستال است. این فناوری، به طیف وسیعی از نمایشگرهای HDR گفته می‌شود که وضوح 4K یا بالاتر را در صفحه نمایش‌هایی با ابعاد 3840×2160 پیکسل ارائه می‌دهند.

مانند نمایشگرهای QLED، Crystal UHD نیز با 4K سازگار است، اما تلویزیون QLED می‌تواند پوشش رنگی بهتر و روشنایی بالاتری را در مقایسه با آن ارائه کند.

تلویزیون‌های QLED 4K می‌توانند تجربه تماشای بهتری را ارائه دهند، زیرا درخشندگی بیشتر و پوشش رنگ بهتری را در مقایسه با تلویزیون‌های کریستال UHD ایجاد می‌کنند. فناوری QLED از نور پس‌زمینه LED استفاده می‌کند که بر روی یک لایه نقطه کوانتومی پخش می‌شود. این فرآیند منجر به ایجاد روشنایی بیشتر و رنگ دقیق‌تر، بسیار فراتر از صفحه نمایش LCD معمولی، می‌شود.

خرید تلویزیون QLED

اگر به دنبال خرید تلویزیون با تصویری روشن‌تر، زنده‌تر با رنگ‌های متنوع هستید و بهره‌وری انرژی برای شما اهمیت دارد، خرید تلوزیون‌ QLED یکی از بهترین انتخاب‌ها است.