Search

بهترین راهنمای خرید ساندبار

راهنمای جامع خرید ساندبار

موضوع این است: یک تلویزیون باریک، تنها برای یک بلندگوی باریک جا دارد! یک اسپیکر کوچک، شاید برای یک تلفن همراه یا تبلت مناسب باشد، اما برای تماشا کردن یک فیلم شگفت انگیز روی تلویزیون 4K با فناوری تصویر خیره کننده، نیازمند صدایی به همان اندازه جذاب است! یک ساندبار خوب، می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

امروزه ساندبارهای مختلفی در بازار وجود دارند که برخی از آنها عالی و برخی دیگر، تقریبا هیچ ارزشی ندارند! درواقع این به شما بستگی دارد که به چه گزینه‌هایی نیاز دارید. نیازمند کابل HDMI هستید؟ ارتباط بلوتوث نیاز دارید؟ و هزاران سوال دیگر که ما در این راهنما سعی داریم به آنها پاسخ دهیم تا بهترین ساندبار را برای تلویزیون و اتاق خود انتخاب کنید.

راهنمای سریع خرید ساندبار

اگر برای خرید ساندبار عجله دارید، به موارد زیر به عنوان مهمترین موضوعات توجه کنید:

 • ساندباری را انتخاب کنید که حداقل 3 کانال داشته باشد. هنوز ساندبارهای 2 کاناله وجود دارند که درواقع چیزی جز مینی استریوهای برجسته نیستند. با 3 کانال یا بیشتر، می‌توانید صدای فراگیر و متفاوتی را تجربه کنید.
 • ساندبارهای فعال (active soundbar) را انتخاب کنید. این ساندبارها، دارای آمپلیفایر (تقویت کننده) داخلی هستند و اگر به دنبال این هستید که در کمترین فضا، بهترین صدا را داشته باشید، ارزشش را دارد!
 • محل قرار دادن ساندبار را در نظر بگیرید. آن را به دیوار آویزان می‌کنید یا روی میز می‌گذارید؟ در هر دو موقعیت، بهترین نقطه برای ساندبار، در مرکز یا بالای تلویزیون شماست. همچنین از نظر زیبایی شناختی، ساندبار نباید پهن‌تر از تلویزیون باشد. بنابراین تنها کافی است مطمئن شوید که فضای کافی دارید!
 • به قابلیت‌های اتصال ساندبار توجه کنید. اکثر ساندبارها دارای Wi-Fi ویا بلوتوث هستند، بنابراین می‌توانید به راحتی موسیقی را از هر رایانه، تلفن یا تبلتی پخش کنید. قابلیت سوئیچینگ HDMI ساندبار را نیز بررسی کنید، این قابلیت، تعویض منابع صوتی را بدون نیاز به تغییر مسیر کابل‌های HDMI آسان می‌کند.
 • از یک فروشنده مجاز خرید کنید. با خرید ساندبار از یک فروشنده معتبر، گارانتی و خدمات پشتیبانی سازنده آن را دریافت خواهید کرد. پانورامیک به عنوانی برندی معتبر در زمینه تولید محصولات صوتی و تصویری، ساندبارهای خود را با ضمانتامه اریسا در اختیار مشتریانش قرار خواهد داد.

آیا ساندبار ارزش خریدن دارد؟

بیشتر افراد به ساندبارها رو می‌آورند زیرا فضای لازم برای سینمای خانگی را ندارند؛ ساندبارها فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کنند. صدای ایجاد شده توسط سینمای خانگی انواع مختلفی دارد، اما به طور معمول، رسیدن به چنین صدایی به یک آمپلی فایر مجزا و حداقل 5 بلندگو (یک مرکز، یکی چپ، یکی راست، دو پشت) و یک ساب ووفر نیاز دارد که بدون درنظر گرفتن فضا، هزینه فراهم کردن این تجهیزات معمولاً بیش از یک ساندبار است.

نتیجه چست؟ اگر فضا و بودجه لازم برای سینمای خانگی دارید، انتخاب آن بهترین گزینه است. می‌توان گفت اگر یک ساندبار خوب صدای تلویزیون شما را 100 برابر بهبود می‌بخشد، یک سینمای خانگی واقعی صدای تلویزیون شما را 10000 برابر بهتر می‌کند. اما اگر فقط به دنبال یک راه حل ساده، کم هزینه و کوچکتر هستید، ساندبار یک ارتقاء قطعی برای صدای تلویزیون شما خواهد بود.

ساندبار و ساندبیس!

از لحاظ فنی، دو نوع دستگاه برای بهبود صدای تلویزیون وجود دارند: ساندبار و ساندبیس. هردو دارای اسپیکرهای داخلی عرضه می‌شوند و هدف یکسانی دارند: صدای تلویزیون شما را بهتر کنند؛ صدایی شفافتر، عمیق‌تر، سینمایی‌تر و هر آنچه از یک صدای خوب انتظار دارید. اما تفاوت‌هایی وجود دارد:

ساندبار چیست؟

ساندبار یک نوار مستطیل شکل نازک و بلند است که با بلندگوهای مختلف پر شده است. یک ساندبار خوب برای صدا همان کاری را می‌کند که یک عینک خوب برای شفاف کردن همه چیز انجام می‌دهد. بنابراین با استفاده از ساندبار، صداها به صورت واضح و متمایز شنیده می‌شوند و به همین دلیل، حتی دیالوگ‌های زمزمه‌شده را نیز می‌توان به وضوح شنید. همچنین از آنجا که ساندبارها عریض تر از ساندبیس‌ها هستند، صدا را دورتر (به چپ و راست) پرتاب می‌کنند و تا حدودی به خروجی یک سینمای خانگی نزدیک‌تر می‌شوند.

ساندبارها اغلب یا روی دیوار نصب می‌شوند و یا روی میز مقابل تلویزیون قرار می‌گیرند. امروزه بسیاری از ساندبارها با سابووفرهای بی‌سیم همراه می‌شوند و تجربه صدای ریتمیک را کامل می‌کنند.

ساندبیس چیست؟

هدف ساندبیس، دقیقا مانند ساندبار است (صدای تلویزیون شما را شگفت‌انگیز می‌کند)، اما در اندازه و قدرت متفاوت هستند. صدا در ساندبیس‌، عمیق‌تر از ساندبار است، اما عموماً از نظر پوشش عرضی (پخش صدا به اطراف) کوتاه‌تر هستند و اصولاً برای قرار گرفتن در زیر تلویزیون طراحی شده‌اند.

ساندبیس‌ها معمولاً بزرگتر از ساندبار هستند و در نتیجه آمپلیفایرهای داخلی قوی‌تری دارند که نیاز به ساب ووفر را کاهش می‌دهد. این روزها دسترسی به ساندبیس‌ها دشوار شده است و پیشرفت در فناوری ساندبار، تطبیق پذیری آنها و این واقعیت که توسط بهترین برندهای موجود در بازار تولید می‌شوند، معمولا ما را مجبور می‌کند بیشتر ساندبار را توصیه کنیم.

شش نکته برای خرید بهترین ساندبار

 1. ساندبار کجا قرار خواهد گرفت؟

محل قرارگرفتن تلویزیون و فضای خالی پیرامون آن، در انتخاب مناسبترین ساندبار برای شما تاثیر دارد. ساندبارها را می‌توان به شیوه‌های مختلف، جلوی تلویزیون و یا نصب روی دیوار، در فضا قرار داد. همچنین مهمترین نکته درمورد آنها، قابلیت تنظیم آسان است.

اگر تلویزیون شما روی میز قرار دارد، بهترین جا برای قراردادن ساندبار، روی میز و دقیقا زیر صفحه نمایش است. بنابراین پیش از خرید باید مطمئن شوید فضای کافی برای قرار دادن ساندبار را دارید و این اطمینان را از طریق اندازه گرفتن فضای میان صفحه نمایش با میز و مقایسه آن با ابعاد ساندبار باید حاصل کنید.

اگر تلویزیون خود را روی دیوار نصب کرده‌اید، ساندبار را دقیقا زیر آن، روی دیوار نصب کنید. برخی ساندبارها با کیت‌های مخصوصی همراه هستند که نصب آنها روی دیوار را آسانتر می‌کند. اگر تنها فضای خالی شما بالای تلویزیون است، می‌توانید ساندبار را بالای آن هم نصب کنید اما نباید انتظار دریافت صدایی به خوبی حالت قبل را داشته باشید.

 

 

پخش صدای ساندبار از روی میز
پخش صدای ساندبار از روی میز

 

پخش صدای ساندبار از روی دیوار
پخش صدای ساندبار از روی دیوار
 1. اندازه ساندبار:

از لحاظ زیبایی شناختی، ساندبار نباید عریض‌تر از تلویزیون شما باشد و در بهترین حالت، هر دو باید پهنای یکسانی داشته باشند تا ظاهری یک‌ دست ایجاد شود. با این حال، از نظر فنی می‌توانید یک ساندبار را تقریباً با هر تلویزیونی ست کنید. بنابراین در مورد اندازه، از سلیقه خود استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که تلویزیون شما اتصال مناسبی برای ساندبار دارد، به خصوص اگر سن تلویزیون 8 سال یا بیشتر باشد.

 1. ساندبار فعال یا غیرفعال؟

ساندبار غیرفعال (Passive)، ساندباری است که فاقد آمپلیفایر داخلی است و بنابراین برای کار نیازمند آمپلیفایر یا گیرنده است. با این وجود، این ساندبارها دارای اسپیکرهای بهتری هستند و اسپیکر بهتر، به معنای صدای بهتر است! بنابراین یک ساندبار غیرفعال، برای شما با هزینه بیشتری همراه است و مجبور هستید تا اجزای بیشتری را به یکدیگر متصل کنید. همچنین اگر نیازمند صدای بهتری هستید، باید ساب ووفرها را نیز به آن وصل کنید.

ساندبار فعال، ساندباری است که دارای آمپلیفایر داخلی و تفکیک کننده صدای اسپیکرهای چپ، راست و مرکزی است. بنابراین نیازی به اتصال و خرید دستگاه‌های خارجی وجود ندارد و سیم‌های کمتری نیز به آن متصل می‌شود.

اگر تنها به دنبال ارتقای صدای تلویزیون خود هستید، یک ساندبار فعال برای شما مناسبترین گزینه است. ساندبارهای غیرفعال مناسب برای نصب های سفارشی هستند (رسیدن به صدایی خاص و یا تبدیل شدن ساندبار به جزیی از تلویزیون).

 1. توجه به کانال‌های ساندبار:

کانال‌های ساندبار به معنای یک منبع صدا ویا تعداد اسپیکرهای آن است. این روزها اکثر برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها، 5 کانال صدای مختلف را به صورت دیجیتالی ارائه می‌دهند: مرکز، چپ، راست به علاوه دو کانال در مقابل (مقابل راست و مقابل چپ). چیزی که یک ساندبار را از دیگری متمایز می‌کند، تعداد کانال‌ها/ اسپیکرهای داخل آن است. مدل‌های مختلف به این شکل تعریف می‌شوند:

 • ساندبار 2 کاناله: دارای 2 اسپیکر در چپ و راست
 • ساندبار 3 کاناله: دارای 3 اسپیکر در مرکز، چپ و راست
 • ساندبار 5 کاناله: دارای 5 اسپیکر در مرکز، چپ، راست، مقابل راست، مقابل چپ
 • ساندبار 7 کاناله: در اصل، همان ساندبار با 5 کانال است با یک امتیاز: با تقسیم اطلاعات کانال‌های فراگیر و کانال‌های عقب در 4 کانال، در کل 7 کانال دریافت می‌کنید (جدیدترین و بهترین استاندارد).
 • ساندبار دالبی اتم (Dolby Atmos sound bar): این ساندبار، بهترین نسخه از ساندبارهای 5 یا 7 کاناله است و آنچه آن را متمایز می‌کند، وجود اسپیکرهایی است که به سمت بالا حرکت کرده و صدا را به صورت سه بعدی و بلندتر، منعکس می‌کنند. بنابراین زمانی که اعداد کانال‌ها را به صورت 1.2 یا 7.1.2 مشاهده می‌کنید، عدد سوم نشان دهنده تعداد بلندگوهای دالبی اتم است که به سمت بالا حرکت می‌کنند (اولین عدد نشان دهنده تعداد کانال‌ها و دومین عدد، تعداد ساب ووفر است). این ساندبارها برای اتاق‌هایی با ارتفاع سقف 3ونیم متر، بهترین عملکرد را دارند.

در پاسخ به این سوال که با درنظر گرفتن تعداد کانال‌ها، کدام ساندبار برای شما مناسبتر است باید گفت هرچه تعداد کانال‌ها بیشتر باشد، صدایی بلندتر و لذت‌بخش‌تر را تجربه خواهید کرد.

 1. قابلیت اتصال ساندبار:

امروزه ساندبارها، با قابلیت‌های اتصال مختلف به بازار عرضه می‌شوند. برخی از اتصالات کلیدی که باید در خرید ساندبار مورد توجه قرار دهید عبارتند از:

 • HDMI: این کابل برای اتصال ساندبار به ورودی برگشت صدای تلویزیون لازم است. HDMI به ویژه برای ساندبارهای چندکاناله مورد نیاز است.
 • اتصال بی سیم: برای اتصال مستقیم تلفن همراه یا تبلت به ساندبار، نیازمند برقراری اتصال بی سیم هستید.
  • بلوتوث: امروزه بسیاری از ساندبارها به بلوتوث داخلی مجهز هستند و این پخش مستقیم موسیقی از رایانه، تبلت یا تلفن همراه را ممکن می‌کند.
  • وای فای: ساندبارهای بی سیمی وجود دارند که با استفاده از وای فای، به شبکه اینترنت خانگی شما متصل شده و تقریبا هر صدایی را، از هر جایی پخش می‌کنند.
 • پورت نوری (Optical Port): یک پورت نوری، بهترین حالت را برای ایجاد اتصالی محکم میان تلویزیون و ساندبار ایجاد می‌کند. این روش یکی از ساده‌ترین و قابل اطمینان‌ترین اتصالات موجود است اما پهنای باندی برای انتقال سیگنال 5.1 ندارد.
 • USB: به طور معمول، ورودی‌های USB فقط برای به روزرسانی سیستم عامل مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما امروزه اکثر به روزرسانی ساندبار از طریق به روزرسانی نرم افزار انجام می‌شود. بنابراین شما تنها زمانی به USB نیاز دارید که بخواهید محتوایی را برای پخش به ساندبار وصل کنید.
 1. شیوه کنترل ساندبار:

معمولا وجود یک دستگاه جدید، به معنای اضافه شدن یک کنترل از راه دور دیگر است. ساندبار نیز از این قضیه مستثنی نبوده و با کنترل از راه دور خود عرضه می‌شود. اما معمولا می‌توان کنترل تلویزیون را به گونه‌ای تنظیم کرد که برای ساندبار نیز کار کند. برخی از ساندبارها، دارای یک برنامه تلفن همراه رایگان هستند که می‌توان با استفاده از تلفن همراه، ساندبار را کنترل کرد.

در این مقاله سعی داشتیم مهمترین نکاتی که در خرید ساندبار باید مورد توجه قرار دهید را به شما یادآوری کنیم. در کنار تمام موارد ذکر شده، انتخاب برندی معتبر برای خرید، موضوع مهمی است که نباید از آن غافل شد. پانورامیک یکی از برندهای ایرانی است که با بهره گیری از تخصص مهندسان خود، محصولاتی با کیفیت و قابل اطمینان را برای مشتریانش ارائه می‌دهد. برای آشنایی با ساندبار پانورامیک، می‌توانید به صفحه معرفی ساندبار مراجعه کنید.

آخرین مقاله ها

تلویزیون 4k چیست؟

تلویزیون 4k چیست؟

دنیای تلویزیون با سرعتی شگفت‌آور در حال حرکت است. به محض اینکه تلویزیون‌ 4k خود را در بازار اثبات کرد، تلویزیون‌های 8k ظهور کرد. با

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

اگر قصد خرید تلویزیون جدید داشته باشید، باید بدانید که تفاوت بین تلویزیون OLED و QLED چیست. علاوه بر این، باید بدانید UHD به چه

تفاوت صدای دالبی با استریو

تفاوت صدای دالبی با استریو

هنگامی که تصمیم به خرید تلویزیون یا خرید ساندبار می‌گیرید، باید با فناوری‌های صوتی آشنایی مختصری داشته باشید. اصطلاحاتی مانند دالبی دیجیتال، دالبی اتم و