Search

انقلابی در کیفیت تصویر با تکنولوژی 4K

مدت هاست که تلویزیون ها به یکی از واجبات هر خانه ای تبدیل شده اند و زندگی بدون آنها تقریبا غیر ممکن است. خوشبختانه یا متاسفانه، بسیاری از ما آخرین نسلی هستیم که تلویزیون های کوچک قدیمی را به یاد داریم و شاید اغلب مان برفکی شدن آن جعبه های جادو وسط برنامه ی مورد علاقه ی خود را هم تجربه کرده ایم!

تکنولوژی با پیشرفت شگرف خود سالهاست که ما را از شرآن کیفیت های نامطلوب و تجربه های نامناسب نجات داده است و هر روز بیشتر از دیروز با فناوری های جدید درحال غافلگیر کردن ماست.  چندین سال است که نمایشگر های LED  برای ما کیفیتی مطلوب را ارائه داده است اما خوب یا بد،بشر هرگز به آنچه دارد کفایت نکرده و همیشه به دنبال بهتر شدن است. اگر آدم به روزی باشید حتما این روزها درباره ی تکنولوژی 4k اخبار متعددی شنیده اید. با وجود این که این فناوری قوی ترین تکنولوژی حال حاضر دنیا نیست و حتی کیفیت 8k  نیز در حال ساخت است اما همچنان تکنولوژی 4k دردسترس ترین و باکیفیت ترین نمایشگر است که حالا حالا ها سلطنت خواهد کرد! اما چیزی که باید دانست این است که واقعا تکنولوژی 4k چیست و چرا در سال های گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده اند؟

مزایای نمایشگر 4K UHD نسبت به تلویزیون های Full HD

با این که مدت زیادی از معرفی نمایشگر های Ultra HD نگذشته است، استاندارد جدیدی برای تلویزیون ها به وجود آمده است. شاید سوال بسیاری از شما باشد که اصلا داشتن تکنولوژی4K  چه مزیتی نسبت به نمایشگر های قبلی دارد؟ آیا اصلا خرید آنها به صرفه است؟ امروز می خواهیم به این سوال ها پاسخ بدهیم و به شما بگوییم که چرا باید تلویزیون 4k بخرید!

اگر به تلویزیون های Full HD  خود از فاصله ی خیلی نزدیک نگاه کنید چه می بینید؟ پیکسل های ریزی  مانند کاغذ گراف با خطوطی تیره در بین آنها که به آسانی برای شما قابل تشخیص هستند. البته که این تلویزیون ها از کیفیت خوبی برخوردارند و تماشای آنها آنقدر ها هم بد نیست. اما تفاوت آنها نسبت به  نمایشگر های 4K  کیفیتی 4 برابر بیشتر نسبت به تلویزیون های Full HD  است. به زبان ساده تر، یک پیکسل در تلویزیون های فول اچ دی برابر با 4 پیکسل در تکنولوژی 4k است. در یک تلویزیون  4k،  3840×2160 پیکسل وجود دارد این یعنی چیزی حدود 8.200 میلیون پیکسل در یک صفحه، درصورتی که در یک نمایشگر فول اچ دی با ابعاد مشابه فقط حدود 2 میلیون پیکسل قرار دارد. این یعنی شما می توانید هرچقدر که می خواهید به تلویزیون نزدیک بشوید بدون آنکه پیکسل های آن به راحتی قابل تشخیص باشد. شگفت انگیزاست! مثل این که تصور کنید بجای یک مغز، چهار مغز در سر شما در حال پردازش اطلاعات هستند.

البته باید خاطرنشان کرد که این تفاوت ها در تلویزیون های بزرگتر بیشتر قابل تشخیص هستند و عموما از این تکنولوژی در تلویزیون های کوچکتر استفاده نمی شود.

4K یا 8K ؟ مسئله این است!

شاید جالب باشد که بدانید در دوره ای که بسیاری از ما هنوز از تلویزیون های فول اچ دی استفاده می کنیم، کیفیت تلویزیون ها چقدر بالاتر رفته است. در تکنولوژی 8K، وضوح تصاویر چهار برابر 4K در طول و عرض عرضه می شود و بنابر این وضوحی برابر با 7680 در 4320 پیکسل را ارائه می دهد. اما واقعیت این است که این کیفیت هنوز برای کاربری خانگی رواج نیافته است و همان کیفیت 4K تا مدت طولانی  پاسخگوی نیاز ما خواهد بود.

چرا باید تکنولوژی 4k بخریم؟

با وجود اینکه تلویزیون های 4K اخیرا مورد استقبال زیادی قرار گرفته و بسیاری از برند های مشهور از آن استفاده می کنند، اما همچنان در تهیه  همه ی فیلم ها و برنامه های ازاین فناوری استفاده نشده بلکه آنها با کیفیت فول اچ دی ضبط شده اند. بنابر این ایا خرید نمایشگر 4K یک هزینه ی بیهود است؟ پاسخ به این سوال قطعا این است که خیر!!!

این تکنولوژی به شما امکانات بی نظیری را ارائه می کند که ارزش خرید خود را بالا برده است. برای مثال بهتر است چند مورد از این ویژگی ها را به صورت خلاصه بررسی کنیم

  • فناوری Upscaling

یکی از امکانات بسیار خوب در این نمایشگر ها وجود فناوری Upscaling  است که به شما این امکان را می دهد تا حتی تصاویر فول اچ دی را نیز با کیفیت بهتری مشاهده کنید. این فناوری باعث افزایش وضوح تصویرو حتی تبدیل یا بهنیه کردن تصاویر متناسب با کیفیت 4K  بدون کشیدن یا غیرمنطقی کردن ابعاد صفحه می باشد.

  • High Dominate Resolution

این فناوری فقط در رابطه با افزایش رزولوشن و کیفیت نیست بلکه افزایش دامنه مکانیکی (HDR) وطیف رنگی گسترده نیز به کمک تکنولوژی 4K آمده اند. اچ دی ار باعث می شود که قسمت های سفید تر تصاویر روشن تر شوند و باعث برجسته شدن اشیا شوند و این ها به همراه یک کنتراست مناسب و جزییات بهتر در سایه ها باعث می شود که شما احساس کنید از قاب یک پنجره درحال تماشای بیرون هستید. همانقدر واقعی ، همان قدر واضح و به همان اندازه با کیفیت!

  • طیف رنگی گسترده

اهمیت و تاثیر وجود طیف رنگی گسترده در تلویزیون های 4K برهیچکس پوشیده نیست. این طیف رنگی باعث می شود تا نمایشگر رنگ های بیشتری تولید کند و هر آنچه که می بینیم به رنگ واقعی خود بسیار نزدیک شود.

  • جزییات بی نظیر

اگر شما آدم ریز بینی هستید قطعا توجه به جزییات برای شما بسیار مهم است بنابراین شما هم دلیل خوبی برای استفاده از این تکنولوژی دارید.کیفیت فوق العاده این تکنولوژی باعث می شود تا جزییات بسیار زیادی از تصاویر به خوبی برای شما قابل مشاهده باشد. به خصوص زمانی که تصاویر خود با کیفیت 4K فیلم برداری شده باشند.

  • خبر خوب برای گیمر ها و طرفداران ورزش

اگر شما گیمر هستید یا برای تماشای مسابقات فوتبال بسیار هیجان دارید این خبر خوب را به شما می دهم که شما هم می توانید از کیفیت فوق العاده ای که این تکنولوژی به شما هدیه می کند، بهترین استفاده را ببرید. تکنولوژی 4K  می تواند 60 فریم بر ثانیه محتوا را بر روی صفحه نمایش شما ارسال کند و این تقریبا دوبرابر سرعتی است که در تلویزیون های فول اچ دی اتفاق می افتد و این موضوع زمانی ملموس می شود که صحنه های سریع به صورت کاملا صاف و با وضوح بالا نمایش داده می شوند.

چه برنامه هایی را می توان تماشا کرد؟

خبر خوب این که این روزها بسیاری از فیلم ها و تصاویر با کیفیت 4K تصویر برداری می شوند بنابرین شما می توانید با بهترین کیفیت انها را مشاهده کنید. البته اگر تصاویر با کیفیت فول اچ دی هم ضبط شده باشند، همانطور که قبلا اشاره شد، تکنولوژی 4k  کیفیتی بسیار بهتر را برای شما به ارمغان می اورد.

آیا الان زمان مناسبی برای خرید تلویزیون 4K است؟

بله! الان بهترین زمان برای خرید است، زیرا تقریبا اکثر تولیدات تصاویر با این کیفیت انجام می شود و شما می توانید حد اکثر بهره را از تلویزیون خود ببرید.

بنابراین، اگر شما هم به فکر خرید یک تلویزیون جدید هستید، تکنولوژی 4K قطعا جزو ویژگی هایی است که ارزش چک کردن را دارد. این روز ها بسیاری از برند های خوب در جهان با استاندارد 4k به تولید محصولات خود پرداخته اند. پس اگر شما هم به دنبال یک نمایشگر با کیفیت با قیمت مناسب هستید پیشنهاد می کنم که حتما سری به محصولات پانورامیک بزنید. بسیاری از محصولات این برند  با کیفیت 4K و امکانات فوق العاده با بهترین قیمت ها هستند و هرکسی بسته به نیاز خود می تواند محصول مورد نظر خود را در کاتالوگ این برند  بیابد.