Search

60fps چیست؟ در مورد تلویزیون 60fps چه معنایی دارد؟

هنگام پخش ویدئو، آنچه می‌بینید دنباله‌ای سریع از تصاویر ثابت یا فریم‌هاست که توهم حرکت را ایجاد می‌کند. تعداد فریم‌های نمایش‌داده‌شده در هر ثانیه، به‌عنوان نرخ فریم شناخته می‌شود و بر حسب فریم بر ثانیه (fps) اندازه‌گیری می‌شود. هرچه نرخ فریم بیشتر باشد، حرکت روان‌تر به نظر می‌رسد. 60fps یکی از آن نرخ فریم‌هایی است که در دنیای امروز ما، یک نشانه قوی برای ارائۀ تصاویر روان و باکیفیت محسوب می‌شود. در ادامه حرف‌های بیشتری دربارۀ این اصطلاح  پرکاربرد دنیای فناوری خواهیم شنید.

فرق بین 24 فریم بر ثانیه، 30 فریم بر ثانیه و 60 فریم بر ثانیه چیست؟

تفاوت بین نرخ فریم‌های مختلف به ظاهر تصویر مربوط می‌شود. 24 فریم بر ثانیه، 30 فریم بر ثانیه و 60 فریم بر ثانیه همه دارای ظاهر تصویر متفاوتی هستند که تفاوت اصلی بین هر کدام، به تعداد فریم‌های ضبط شده در هر ثانیه است.

24fps بیشتر برای ویدیوی ثبت‌شده در وب کاربرد دارد. به‌علاوه، این نرخْ یک استاندارد برای هر فیلم بلند و اکثر تلویزیون‌ها است. همچنین سینمایی‌ترین نرخ فریم در بین همۀ fpsها همین نرخ 24fps است.

30 فریم بر ثانیه هم یک استاندارد پرکاربرد برای ویدیو در سراسر وب است. این استاندارد برای پخش زندۀ تلویزیونی و به‌خصوص برنامه‌های ورزشی کاربرد دارد. همچنین بسیاری از برنامه‌های ضبط ویدئو برای تلفن‌های هوشمند مانند Instagram از 30 فریم بر ثانیه استفاده می‌کنند.

60fps برای ضبط ویدیویی حرکات آهسته استفاده می‌شود. نرخ 60 فریم بر ثانیه، 120 فریم بر ثانیه و 240 فریم بر ثانیه، همه فریم‌های بالایی هستند که برای slo-mo استفاده می‌شوند. برای مثال ویدئو با سرعت 60 فریم بر ثانیه ضبط می‌شود و سپس در بخش تولید و تنظیم به 24 فریم بر ثانیه یا 30 فریم بر ثانیه، کاهش می‌یابد تا جلوه حرکت آهسته بسیار روان ایجاد شود.

آیا 60 فریم بر ثانیه، نرخ فریم با سرعت بالا در نظر گرفته می‌شود؟

هر نرخ فریم با نرخ 60 فریم بر ثانیه یا بالاتر، نرخ فریم با سرعت بالا محسوب می‌شود. به‌عنوان‌مثال، 60 فریم بر ثانیه، 120 فریم بر ثانیه و 240 فریم بر ثانیه همه با سرعت بالا در نظر گرفته می‌شوند. برخی از دوربین‌ها حتی می‌توانند با سرعت 1000 فریم بر ثانیه حرکت کنند. شما احتمالاً نمونه‌هایی از این نرخ فریم را در فیلم‌های اسلوموشن شلیک گلوله یا بادکنکی که با سرعتی فوق آهسته بالا می‌آید، دیده‌اید.

چرا سرعت 60 فریم بر ثانیه برای پخش محتوای 4K مهم است؟

نرخ فریم مطلوب برای 4K سرعت 60 فریم بر ثانیه است. با این حال، برخی از تلویزیون‌های 4K UHD فقط 4K را با سرعت 30 فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند. این می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا برخی از ارائه‌دهندگان، مانند Netflix، تنها در صورتی پخش محتوای 4K را انجام می‌دهند که اتصال HDMI با تلویزیون، از 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه پشتیبانی کند.

چگونه می‌توانیم بفهمیم که اتصال HDMI ما از 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند؟

ممکن است تلویزیون 4K شما از 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه پشتیبانی نکند. با این حال، برخی از تلویزیون‌ها دارای تنظیمات صفحه نمایش هستند که می‌توانند 4K را با سرعت 60 فریم بر ثانیه فعال کنند. در برخی از تلویزیون‌ها، پورت HDMI می‌تواند برای HDMI 1.4 یا HDMI 2.0 پیکربندی شود. در هر صورت، باید HDMI 2.0 را انتخاب کنید. در نهایت بهتر است که راهنمای تلویزیون یا دستورالعمل پشتیبانی آنلاین سازنده تلویزیون را بررسی کنید.

30 فریم بر ثانیه بهتر است یا 60 فریم بر ثانیه؟

از آنجا که در مورد دومی فریم‌های بیشتری در ثانیه وجود دارد، احتمالاً یک فیلم 60 فریم بر ثانیه دو برابر بیشتر از 30 فریم بر ثانیه داده‌ها را ضبط می‌کند. یکی دیگر از مزایای انتخاب سرعت فیلم‌برداری 60 فریم بر ثانیه این است که می‌توانید سرعت ویدیو را کاهش دهید و در عین حال کیفیت حرکت آهسته‌تری را حفظ کنید.

چرا از 60fps برای حرکت‌های آهسته استفاده می‌شود؟

60 فریم بر ثانیه نرخ فریم بالایی است که برای ضبط فیلم و برای حرکت آهسته استفاده می‌شود. این وضوح بالاتر از استاندارد است و معمولاً برای فیلم‌های HD با وضوح 720p تا 8K استفاده می‌شود. فیلم با سرعت 60 فریم بر ثانیه ضبط می‌شود و سپس سرعت آن به 24 فریم برثانیه کاهش می‌یابد تا یک فیلم آهسته را به‌آرامی نشان دهد.