Search

تکنولوژی DIGITAL DOLLBY PLUS

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و هر روز شاهد تکامل و بهبود چشم گیر تمام ابزار و سیستم ها هستیم. همه ی ما به نحوی مقداری از زمان خود را صرف تماشای تلویزیون می کنیم و همین باعث شده که دائما به دنبال تلویزیون هایی بزرگتر،  وضوح بیشتر و از همه مهمتر، صدای شیوا تر و با کیفیت تر بگردیم. اما این صدای با کیفیت، نه تنها در تلویزیون، بلکه در بسیاری از لوازم دیگر نیز حائز اهمیت است.

شرکت دالبی، یک شرکت آمریکایی است که در زمینه ی فشرده سازی صدا، کاهش نویز و افزایش کیفیت صدا کار می کند. دالبی فناوری های خود را به تولید کنندگان لوازم الکترونیکی مصرفی، ارئه می دهد. این تکنولوژی در سال 2012 معرفی گردید اما با این حال شرکت های سخت افزاری بزرگ دنیا به تازگی شروع به استفاده از این تکنولوژی در دستگاه های خود کرده اند. یکی از این شرکت ها، شرکت نیت (knit)  می باشد که با شعار تکنولوژی فراتر از امروز، در این عرصه پا به پای معروف ترین برند ها پیش می رود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این فناوری برای اولین بار در سال 2012 معرفی گردیده، با این حال شرکت‌های سخت افزاری بزرگ دنیا به تازگی به استفاده و پشتیبانی از آن در دستگاه‌های خود روی آورده‌اند. اما پیش از هرچیز بهتر است بدانیم تکنولوژی دالبی چیست و چه تفاوتی با سیستم های صوتی قدیمی دارد؟

 دالبی استریو و مروری بر گذشته ی این تکنولوژی

دالبی استریو یک فرمت چند کاناله برای پخش صدا از شرکت  دالبی است که در سال 1976 برای استفاده از سینماها ساخته شد. این تکنولوژی بر پایه ی صدای استریوی اورجینال انالوگ بود که دارای دو کانال صدا به صورت مخفی بود. بلندگو های چند گانه ان روی دیوارعقب سینما قرا میگرفت و به این شکل باعث تولید صدای مناسب جهت ایجاد فضای واقعی تری می شد و همچنین این قابلیت را داشت که صدای ضبط شده بر لبه فیلم های سلولزی که به صورت مونو بود را به صورت واقعی فیلم و با کاهاش نویز شبیه سازی کند.این پیشرفت در تولید صدای واقعی تر و نویز کمتر باعث شد تا بسیاری از فیلم سازان به استفاده از این تکنولوژی در ضبط صدا روی بیاورند و اینکار باعث انگیزه جهت پیشرفت روز به روز این سیستم شد.

پس از موفقیت سیستم دالبی استریو، با پیشرفت علم و افزوده شدن تعداد کانال های صدا به 3 (Dolby surround) و بعد ها دالبی دیجیتال، این فرمت توسط اکثر کشورها بعنوان یک سیستم استاندارد جهت استفاده در تلویزیون های دیجیتال انتخاب شد.

سیستم صوتی فراگیر  Dolbyچیست ؟

سیستم دالبی در واقع یک سیستم نویزگیری است که باعث می شود نویز صدا به حداقل خود برسد و صدایی شفاف و تمیز باقی بماند. علاوه بر این، با افزایش تعداد کانال های پخش کننده ی صدا موجب می شود که به صدا عمق داده شود و آنچه می شنوید یک صدای شفاف با عمق مناسب باشد.

صدای محیطی به سیستم های چند کانال خاص اطلاق می شود که به طور معمول برای سیستم های سینمایی یا حتی خانگی بکار می رود. در سال های گذشته برای استفاده از این نوع سیستم صوتی نیاز به تجهیزات متعدد وگران قیمت بود. با پیشرفت تکنولوژی و به واسطه فناوری هایی مانند دالبی ، اکنون می توان با استفاده از تجهیزات عادی به یک صدای با کیفیت و مناسب دست پیدا کرد.

اما این سیستم ها تنها به پخش صدا منتهی نمی شود بلکه در ضبط آن نیز دارای اهمیت بسزایی است. سیستم دالبی دارای انواع مختلفی مانند Dolby stereo  و Dolby Surround  می باشد که در هنگام ضبط صدا و برای کاهش نویز آن استفاده می شوند.

سیستم دالبی چگونه کار می کند؟

سیستم های صوتی فراگیر شامل دو نوع  7 کاناله و 5 کاناله می باشد. سیستم 7 کاناله (Surround sound)  شامل 7 بلندگو به همراه یک ساب ووفر (Subwoofer)  میباشد. این بلندگو ها در سمت راست و چپ،  جلو راست و چپ ، پشت راست و چپ و جلو وسط به همراه ساب ووفر قرار می گیرند. در نوع 5 کاناله نیز مشابه همین نوع می باشد اما با این تفاوت که بلند گوی چپ و راست در آن حذف می شوند. بنابر این هر یک از این دو نوع با در نظر گرفتن یک ساب ووفر به سیستم 7.1 و 5.1 معروف می باشند.

در زمان اجرای موسیقی، فیلم یا هرچیز دیگر، با سیستمی که به تکنولوژی 7.1 مجهز میباشد، صدا ها در واقع از 8 کانال صوتی به سیستم صوتی شما ارسال می‌شود و در سیستم 5.1 این این اتفاق با استفاده از 6 کانال انجام می شود. به همین دلیل ممکن است از این سیستم ها به سیستم 6 کاناله و 8 کاناله نیز نام برده شود.

تکنولوژی دالبی اتمس، تجربه ی یک صدای حقیقی

به صورت کلی هدف از این فناوری استفاده از راه حلی جهت بهبود تجربه صوتی در سیستم های پخش خانگی و سینمایی و حتی موبایل های رده بالا است. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ دالبی اتموس پا را حتی فراتر از کانالی بودن گذاشته و می تواند تجربه ی ی ک صدای کاملا واقعی به صورت سه بعدی را از طریق موقعیت یابی های دقیق و عمیق و با جزییات کامل به واسطه ی محتوایی که از این تکنولوژی پشتیبانی می کند برایتان به ارمغان بیاورد.

در فناوری دالبی اتموس (Dolby atmos) بجای استفاده از کانال جهت انتقال و پخش صدا، از شی و جزء برای این کار بهره گرفته می شود. کانال صدا باعث جهت دار شدن صدا در هنگام تولید فیلم و پخش آن می شود اما در سیستم دالبی اتموس صدای دینامیک هر بلندگو را پس از پخش در محیط تنظیم می کند. بنابرین با این تکنولوژی، صدا در زمان واقعی خود ارائه می شود و تنظیم محل قرار گیری بلندگو براین اساس صورت می گیرد. در حقیقت  با اضافه شدن بلندگوهای جدید سرپوشیده، این امکان به ما داده می شود تا صدا به صورت عمودی و با موقعیت جغرافیایی و وضوح مشخصی را پخش کنیم و این اتفاق باعث می شود که تمام صداها داری عمق خاص باشند و ما آنها را به صورت کاملا واقعی و سه بعدی بشنویم.از این تکنولوژی در بسیاری از دستگاه ها از جمله تلویزیون، لپ تاپ، کنسول های بازی و حتی موبایل می توان بهره گرفت اما لازم به ذکر است که این تکنولوژی نیازمند صرف هزینه و استفاده از تجهیزات خاص می باشد.

بهترین کیفیت صدا، در منزل شما

سیستم صدای فراگیر دالبی در اکثر لوازم الکترونیکی امروزه، جهت دریافت یک صدای بی نظیر استفاده می شوند. با وجود این که فناوری Dolby atmos مناسب استفاده در هرمکان نیست و نیاز به صرف هزینه ی بیشتری دارد، شما می توانید از فناوری دالبی در منزل خود به راحتی بهره ببرید!  کافی است سری به لیست محصولات شرکت knit بزنید. شرکت نیت نیز در تمامی تلویزیون های خود از  سیستم صوتی دالبی بهره میگیرد . بنابراین اگر تمایل به شنیدن یک صدای با کیفیت و بدون نقص هستید، بهتر است نگاهی به مدل های مختلف تلویزیون های نیت بیاندازید.