Search

هر آنچه باید دربارۀ Hbb TV بدانید

تلویزیون از گذشته، با فراهم‌کردن سرگرمی در کنار ارائه اطلاعات، در میان خانواده‌ها جا باز کرده است. یکی از جذاب‌ترین امکاناتی که دهه 70 تا 80 به تلویزیون‌ها اضافه و بسیار پرطرفدار شد، تله‌تکست یا به زبان خودمان پیام‌نما بود؛ نشریه الکترونیکی‌ای که اخبار و سرگرمی را به‌صورت نوشتاری در اختیار بینندگان تلویزیون قرار می‌داد، هرچند به‌مرور با فراگیر‌شدن اینترنت، وجود پیام‌رسان بی‌معنی شد و جایگاهش را از دست داد. اما امروزه باوجود تلویزیون‌های هوشمند و بیشمار برنامه سرگرم‌کننده این تلویزیون‌ها، نیاز به سرویس‌های تعاملی برای ارائه خدمات ارزش‌افزوده دوباره به وجود آمد. نیازی که با راه‌اندازی سرویس HbbTV به آن پاسخ داده شد.

HbbTV چیست؟

HbbTV مخفف عبارت Hybrid Broadcast Broadband TV است. این پلتفرم، به تلویزیون امکان می‌دهد تا علاوه بر نمایش محتواهای برود‌ کست (محتواهای نمایش داده‌شده بر روی شبکه‌ها)، به محتواهای تعاملی مانند اطلاعات بازار، بازی و همچنین سرویس‌های اطلاع‌رسانی نظیر هواشناسی و اوقات شرعی، قرآن مجید و… نیز دسترسی داشته باشد. درواقع سرویس HbbTV، تکنولوژی‌های برود کست و برودبند را با هم ترکیب می‌کند و در نتیجۀ آن، تلویزیون‌های اسمارت علاوه‌بر دسترسی به محتوای باکیفیت بالا شبکه‌های تلویزیونی به سرویس‌های شخصی شده و تعاملی مانند HbbTV دسترسی پیدا می‌کنند.

در پلتفرم HbbTV چه امکاناتی وجود دارد؟

اگر دکمه قرمز کنترل تلویزیون را فشار دهید، به HbbTV وارد می­شوید و می­توانید برنامه ­های متنوع آن را در پایین صفحه‌نمایش خود مشاهده کنید.، آب‌وهوا، کیفیت هوای تهران، سپهر، بازی­ها، قرآن کریم، بازار، اوقات شرعی و درباره برنامه. گزینه ­های در نظر گرفته‌شده این پلتفرم  برای مخاطبان تلویزیونی، سرگرم‌کننده است. البته در بالا گوشه چپ نمایشگر نیز به زمان و ساعت دسترسی خواهید داشت. در ادامه با هر کدام از بخش‌های این تلویزیون را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار خواهیم داد:

بازار: اگر از علاقه‌مندان و دنبال کنندگان اخبار بازار و قیمت­های روز کالاها باشید، از این آیتم استقبال زیادی خواهید کرد، چراکه در این بخش به آخرین قیمت بازار خودرو، نفت و انرژی، بازار جهانی فلزات گران‌بها، ارز، بورس و نرخ مسکن و… دسترسی خواهید داشت که از گرافیک مناسب و خوانایی قابل قبولی نیز برخوردار است.

آب‌وهوا: در این بخش می­توانید شهر موردنظرتان را انتخاب کنید، تا از دما، سرعت باد، رطوبت و وضعیت آسمان آن مطلع شوید. اگر قصد سفر یا برنامه‌ریزی برای یک پیک‌نیک آخر هفته را دارید، اطلاعات این بخش برایتان مفید خواهد بود.

سپهر: در این بخش شما به اطلاعات سایر شبکه­ های تلویزیونی و همچنین رادیویی دسترسی پیدا می­کنید، برای مثال با رفتن به بخش استانی، می­توانید ببینید که در هر شبکه استانی چه برنامه­ای در حال پخش است و یا با انتخاب بخش برون‌مرزی از برنامه در حال پخش شبکه­های برون‌مرزی، مثل Press TV و العالم و… مطلع می­شوید. آگاهی از برنامه ­های در حال پخش در رادیو نیز از اطلاعات جذاب موجود در قسمت رادیو در این آیتم محسوب می­شود.

کیفیت هوای تهران: یکی از مهم‌ترین مسائلی که سال­هاست درباره تهران مطرح می­شود، آلودگی هوای این شهر است، امری که بر سلامت جسمی و روحی شهروندان آن بسیار تأثیرگذار است، و آگاهی از شاخص کیفیت هوای آن برای بسیاری از­ افراد، امری ضروری محسوب می­شود. در این بخش علاوه بر آگاهی از شاخص کیفیت هوا در هر ساعت، می­توانید جدول شاخص هفت روز گذشته را ببینید و مقایسه کنید.

بازی­ها: اگر از علاقه‌مندان بازی بر روی نمایشگر تلویزیون هستید، این آیتم می­تواند برایتان جذاب باشد. در این بخش در حال حاضر سه بازی: 2048، باران بلوک­ها و برج رو بساز قرار داده ‌شده است. به احتمال بسیار زیاد با گسترش Hbb TV به تعداد این بازی‌ها اضافه خواهد شد.

قرآن کریم و اوقات شرعی: در این بخش به 16 سوره از قرآن کریم دسترسی پیدا خواهید کرد و با انتخاب هر سوره می­توانید آیات آن را بزرگ و خوانا بر روی نمایشگر تلویزیونتان ببینید. در بخش اوقات شرعی با انتخاب شهر موردنظرتان به اوقات شرعی آن شهر دسترسی پیدا خواهید کرد.

ویژگی ­های سرویس تعاملی HbbTV

سرویس تعاملی HbbTV از رابط ­کاربری خوبی برخوردار است، ازآنجاکه این پلتفرم شبیه به اپلیکیشن­ های موبایل طراحی ‌شده است،­ ورود به برنامه ­های آن و استفاده از آن­ها می­تواند برای مخاطبان بسیار راحت و البته جذاب باشد. این سرویس کاملاً برای کار با کنترل تلویزیون ساخته‌ شده است و دسترسی به برنامه ­های آن نیازی به موس و کیبورد ندارد.

کدام تلویزیون‌ها از سرویس HbbTV پشتیبانی می‌کنند؟

ازآنجاکه برای بهره بردن از این سرویس به اینترنت نیاز است، این پلتفرم را می­توانید بر روی تمامی تلویزیون­های اسمارت مشاهده کنید. اگر تلویزیون را به اینترنت متصل کردید اما این سرویس برایتان فعال نشد، امکان دارد که شرکت مونتاژ کننده تلویزیونی شما در ایران، پشتیبانی از HbbTV را غیرفعال کرده باشد. بنابراین با آن­ها تماس بگیرید و از آنها بخواهید که این سرویس را فعال کنند. در آینده‌ای نه‌چندان دور تمام تلویزیون‌های هوشمند این امکان را پشتیبانی خواهند کرد.

چگونه به سرویس تعاملی HbbTV  دسترسی پیدا کنیم؟

این سرویس در حال حاضر بر روی تعدادی از شبکه­ های تلویزیونی فعال‌شده است، در پایین گوشه چپ این شبکه­ ها علامت  HbbTV و دکمه قرمز قرار دارد؛ این علامت به شما می­گوید برای دسترسی به این سرویس دکمه قرمز روی کنترل تلویزیون را فشار دهید و به منوهای آن دسترسی پیدا کنید. البته در نظر داشته باشید برای دسترسی به این سرویس حتماً باید اینترنت تلویزیون را وصل کنید.