Search

کدینگ یا HEVC

فرمت HEVC یک کدک یا کدگذاری ویدئویی برای فشرده‌سازی فایل‌های ویدئویی برای ارائه تصاویر ویدئویی با کیفیت بالا در حد AVC/H با حجمی بسیار کمتر از فایل‌های این فرمت است. این فرمت امکان تولید و پخش برنامه‌های UHD را به شبکه‌های پخش تلویزیونی و تلویزیون‌های جدید می‌دهد. در این روش مجموعه‌ای از راهکارهای درون‌فریم و بین‌فریم برای فشرده‌سازی و کاهش حجم فایل‌های ویدئویی و تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تلویزیون‌های جدید که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند کیفیت کاملا رضایت‌بخشی در نمایش تصاویر 2K و Full HD دارند. اگر می‌خواهید ببینید HEVC چیست و آیا ارزش هزینه کردن در یک تلویزیون پیشرفته جدید را دارد، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فرمت HEVC یا کدگذاری ویدئویی پربازده چیست؟

این فرمت که با عنوان استاندارد فعلی AVC/H.264 هم شناخته می‌شود برای انتقال سریع و باکیفیت تصاویر ویدئویی برای نمایش در تلویزیون‌های هوشمند و جدید و گیرنده‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش یک روش نوین فشرده‌سازی فایل‌های ویدئویی است که در آن از گزینه‌های کاهش حجم و فشرده‌سازی درون فریم و بین فریم برای رساندن فایل به اندازه‌ای بسیار کم با حفظ کیفیت بهره برده می‌شود.

استاندارد HEVC چه تفاوت‌هایی دارد؟

استفاده از روش‌های جدید فشرده‌سازی با استفاده از راهکارهای هوش مصنوعی در پردازش تصویر باعث می‌شود مهاجرت به سمت این استاندارد جدیدترِ ذخیره و ارسال فایل‌های ویدئویی، افزایش یابد. در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلویزیون‌های هوشمند، تلویزیون‌های OLED یا اولد پیشرفته، گوشی‌های موبایل و همچنین لپ تاپ های شناخته شده بازار از فرمت کدگذاری ویدئویی HVEC/H.264 به‌عنوان جایگزینی برای AVC پشتیبانی می‌کنند.

کیفیت بهینه فشرده‌سازی با تشخیص صحنه‌های ثابت و عدم استفاده از پیکسل‌های تکراری در ذخیره آنها به بهترین شکل از فضا برای ذخیره‌کردن صحنه‌های ویدئویی با کیفیت بالا و ارائه روان‌تر آنها بهره می‌برد. این موضوع باعث می‌شود این فرمت ویدئویی در تلویزیون‌هایی که برای آن بهینه سازی شده اند کارایی به مراتب بیشتری نسبت به تلویزیون‌های قدیمی‌تر AVC/H داشته باشند. این استاندارد به صورت یک کدک برای اجرا در ویندوز توسط مایکروسافت ارائه شده است.

استاندارد HEVC

فشرده‌سازی درون فریمی

در این روش صفحه تصویر به تعداد مشخصی کادر کوچک که به آنها ماکروبلاک گفته می‌شود تقسیم می‌شود. در طول نمایش یک صحنه ایستا وقتی رنگ ماکروبلاک‌ها ثابت می‌ماند، از یک تصویر برای چند فریم استفاده می‌شود که نقش مهمی در کاهش تغییر رنگ صفحه نمایش در حین پخش سریال‌ها و برنامه‌های باکیفیت تلویزیونی دارد. به این ترتیب در روش فشرده‌سازی ویدئویی HEVC کیفیت تصاویر ویدئویی در سطح Full HD حفظ می‌شود اما حجم آنها به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

فشرده‌سازی بین فریم

فرایند جذاب‌تری که در نحوه کدگذاری ویدئویی HEVC/H.264 مربوط به تشخیص صحنه در نمایش فیلم‌ها و اجرای صحنه‌های خاصی است که در آنها پس‌زمینه برای مدت زمان بیشتر از چند ثانیه تغییر نمی‌کند. در این روش به جای تکرار ثبت هر فریم با تصاویر سنگین، از چند تصویر برای نمایش بخش‌های ثابت تصویر به‌شکلی روان استفاده می‌شود.

کیفیت فرمت HEVC/H.264

به کمک این روش، تصاویر تلویزیونی و ویدئویی با کیفیت UHD بالای 1080×1920  یا کیفیت‌های بالاتر روی تلویزیون‌های هوشمند و گیرنده‌های جدید تلویزیونی دریافت می‌شود. روش فشرده‌سازی ویدئویی HEVC/H.264 کیفیت تصاویر را در سطح کیفیت AVC که در گیرنده‌های تلویزیونی معمولی قابل دریافت است، حفظ می‌کند. اما در این روش به‌دلیل فشرده‌سازی بهتر، حجم نهایی فایل‌ها تا دو برابر روش AVC کاهش می‌یابد. در نتیجه با وجود حفظ کیفیت بالای ویدئوها و فیلم‌ها و برنامه‌های دریافتی، حجم آنها به حداقل استاندارد فعلی کاهش می‌یابد.

مزایای HEVC به استانداردهای ویدئویی قبلی

مزیت اصلی استاندارد فشرده‌سازی تصاویر ویدئویی و تلویزیونی HEVC در تغذیه تلویزیون‌ها و نمایشگرهای بزرگ و هوشمند جدید است. این فرمت جدید ویدئویی حجم فایل‌های تصویری با کیفیت AVC را با حفظ کیفیت و رزولوشن تا نصف کاهش می‌دهد. راهکارهای این روش در عمل هم به بهبود کیفیت و روان بودن تصاویر متحرک و ویدئویی منجر می‌شوند چون:

  • جدیدترین استاندارد فشرده‌سازی فایل‌های تصویری و ویدئویی است که با بهینه‌سازی و تکامل روش‌های قبلی مثل AVC H.264 ایجاد شده است.
  • کیفیت ذخیره تصاویر متحرک و ویدئو 1080×1920 و بالاتر نیاز به فایل‌هایی با حجم بالای AVC دارد که حجم آنها در HEVC تا نصف روش فشرده سازی و خروجی گرفتن قبلی کاهش می‌یابد.
  • شبکه نتفلیکس یکی از تولید کنندگان محتوا با فرمت HEVC است که برنامه‌های با محتوای 2K یا UHD ارائه می‌دهد.
  • گوشی‌های موبایل جدید و پرچم‌دار سامسونگ و آیفون از گزینه و فرمت ویدئویی HEVC پشتیبانی می‌کنند.
  • نتیجه ملموس در بهبود کیفیت و گیرایی تصاویر متحرک با استفاده از تکنیک‌های جدیدتر پردازش تصویر را ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

فرمت فشرده سازی HEVC را می‌توانیم جدیدترین شکل از تکامل فرمت‌های ویدئویی در نظر بگیریم که حجم فایل‌ها را تا نصف فایل‌های AVC با حفظ کیفیت کاهش می‌دهد. این استاندارد جایگزین فعلی استاندارد H.264 است که همان طور که می‌دانید در دستگاه‌ها و پخش‌کننده‌های ویدئویی بسیاری مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد. با استفاده از این استاندارد به خصوص امکان ذخیره و جابجایی محتوا، فایل‌ها و برنامه‌های ویدئویی با کیفیت بسیار بالا یا UHD تسهیل می‌شود.

اگر تلویزیون جدید و پیشرفته‌ای با پشتیبانی از رزولوشن 2K و بالاتر دارید، فرمت HEVC یکی از گزینه‌هایی است که از طریق آن می‌توانید برنامه‌ها و فایل‌های بیشتری را در همان کارت حافظه ای که دارید قرار دهید. اگر از روش‌های آنلاین پخش فیلم و برنامه‌های تلویزیونی هم استفاده می‌کنید، با استفاده از این فرمت جدید می‌توانید با اشغال فضای کمتر، برنامه‌های بیشتری را ذخیره و مشاهده کنید.

در تلویزیون های پانورامیک هم تلاش کرده ایم با استفاده از این تکنولوژی تجربه لذت بخش تر و به روز تری را برای شما فراهم کنیم.