Search

پردازنده هشت هسته‌ای یا Octa-Core چیست؟

پردازنده‌ها در تلویزیون‌های هوشمند امروزی، همان‌قدر مهمند که در لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های ما اهمیت دارند. به‌خصوص وقتی توجه کنیم که تصاویر دنیای ما هر روز در حال باکیفیت‌تر شدن هستند و شما می‌توانید با تلویزیون به لپ‌تاپ، گوشی، فلش و هر وسیلۀ الکترونیکی دیگری متصل شوید. تلویزیون‌ها دیگر فقط وظیفۀ پخش فیلم و سریال یا برنامه‌های ورزشی را ندارند و حالا تبدیل شده‌اند به یک «جعبه واقعا جادویی» که می‌توانید با آن‌ها در وب چرخ بزنید، با اتصال به گوشی آلبوم مورد علاقه خودتان را گوش دهید و یا از طریق برنامه‌های آنلاین فیلم ببینید.

در این بین پردازندۀ Octa-Core، همان‌طور که از نامش مشخص است، از هشت هسته تشکیل شده است که قدرت دیوایس‌های الکترونیکی را تأمین می‌کند. این پردازنده، دستگاه‌ها را قادر می‌سازد تا کارهای پیشرفته‌تری مانند مدیریت فیلم‌های با وضوح بالا و بازی‌های سنگین و گرافیکی را با صرف انرژی بهینه انجام دهند. درواقع پیکربندی پیشرفته Octa-Core، قدرت یک پردازنده را می‌گیرد و آن را هشت برابر می‌کند! این پیکربندی 8 هسته‌ای را برای شما به ارمغان می‌آورد که سرعت و عملکرد مطلوب را به‌ویژه هنگام انجام چند وظیفه ارائه می‌دهند.

مزیت Octa-Core نسبت به Quad-Core چیست؟

با استفاده از همان قرارداد نام‌گذاری Quad-Core (به معنی چهار هسته‌ای) نیمی از آنچه هشت هسته‌ای می‌تواند ارائه دهد را ارائه می‌دهد، این یعنی که پردازش‌گر چهار هسته‌ای در اصل نیمی از قدرتِ نمونه هشت هسته‌ای را ارائه می‌دهد. البته، چهار هسته‌ای قدیمی‌تر از دوست هشت هسته‌ای خودش است، بنابراین طبیعتاً Octa-Core در این زمینه بهبود یافته است و عملکرد برتر را ارائه می‌دهد.

پیکربندی Octa-Core از پردازنده‌های متعدد استفاده می‌کند و همین به آن اجازه می‌دهد عملکرد بهتر فیلم‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های ناوبری با وضوح بالا را ارائه دهد. با توزیع مؤثر وظایف بین پردازنده‌ها،Octa-Core  قادر است دو برابر حجم کار را انجام دهد و یک مزیت کلیدی نسبت به Quad-Core ایجاد کند.

پردازنده هشت هسته‌ای قادر به انجام چه کاری است؟

پردازنده Octa-Core به گونه‌ای ساخته شده است که کارآمدتر و قوی‌تر از سایر نسخه‌های قبلی خود است. پیکربندی پیشرفته می‌تواند با سخت‌ترین کارها کنار بیاید و تجربه کاربری یکپارچه را ارائه دهد و تاخیری را که در غیر این صورت رخ می‌داد، به طور کامل از بین ببرد. چه طرفدار تماشای فیلم (از طریق پخش‌کننده DVD داخلی یا پخش مستقیم) باشید، یا بازی‌های ویدئویی را روی تلویزیون خود انجام دهید، می‌توانید مطمئن باشید که پردازنده هشت هسته‌ای می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌ها را به شما ارائه می‌دهد.

چرا پردازنده هشت هسته‌ای برای تلویزیون اهمیت دارد؟

چون بر کیفیت تصویر تلویزیون شما تأثیر مستقیم دارد. پردازنده‌های کمتر قدرتمند، می‌توانند باعث شوند که ورزش‌های سریع، کند به نظر برسند، تصویر دانه‌دار یا با نویز زیاد به نظر برسد و رنگ‌ها کسل‌کننده و فاقد واقع‌گرایی به نظر برسند. همه اینها تجربه مشاهده شما را بسیار کمتر لذت‌بخش می‌کند.

بر این اساس یکی از مهم‌ترین وظایف پردازنده تلویزیون، کاهش محوشدن محتواهای سریع مانند ورزش است. تصور کنید یک اسکیت‌باز با سرعت 30 کیلومتر در ساعت روی یخ می‌چرخد یا یک ماشین در سه ثانیه از 0 به 60 کیلومتر در ساعت می‌رسد، نمایش روان و بدون تاری این‌ طور تصاویری به پردازنده بستگی دارد. چنین عملی نیازمند فریم‌های زیادی است که بسیار سریع حرکت می‌کنند.

البته پردازنده مدرن تلویزیون، چیزی فراتر از نمایش تصاویر ورزش‌های سریع را پوشش می‌دهد. آن‌ها همچنین برای بهبود کیفیت تصویر طراحی شده‌اند و این شامل کاهش دانه یا اصطلاحاً گرین‌های تصویر و همچنین نویزهای بصری، افزایش جزئیات و بافت، ایجاد تصویری با عمق بیشتر و بازآفرینی رنگ‌های دقیق می‌شود.

همچنین وقتی پردازنده تلویزیون را در نسبت با مثلاً پردازنده رایانه در نظر بگیرید به‌راحتی متوجه می‌شوید که هرچه پردازنده قدرتمندتر باشد، عملکرد رایانه شما بهتر است. خلاصه که تلویزیون‌های هوشمند به تراشه رایانه‌ای نیاز دارند که بتواند همه ویژگی‌هایی که آن را هوشمند می‌کند، انجام دهد. هرچه پردازنده بهتر باشد، برنامه‌ها، بازی‌ها و امکانات شما سریع‌تر آماده تماشا روی تلویزیون است. به عنوان مثال، عملکرد چند پردازشی با یک پردازنده قدرتمند آسان است. هنگامی که از یک برنامه به برنامه دیگر می‌روید، به احتمال زیاد مزایای یک پردازنده سریع را خواهید دید. برای مثال مدل‌های قدیمی در این مورد تأخیر داشتند، اما حالا با وجود پردازنده‌های هشت هسته‌ای برنامه‌ها به‌سرعت بارگیری می‌شوند.

نرخ تازه‌سازی چه ربطی به پردازنده هشت هسته‌ای دارد؟

تصویر تلویزیون شما از فریم‌های زیادی تشکیل شده است که به‌واسطۀ آن‌ها مجموعه‌ای از تصاویر با سرعت فوق‌العاده بالا نمایش داده می‌شوند. هر بار که یک تصویر به فریم بعدی تغییر می‌کند، صفحه تازه می‌شود. به این میزان نرخ تازه‌سازی یا نرخ پردازش می‌گویند. هرچه این عدد بیشتر باشد، تصویر در هر ثانیه بیشتر به‌روز می‌شود. این‌جاست که یک پردازنده قوی می‌تواند باعث شود شما تصویر را روان‌تر ببینید.

اما همزمان شما به‌عنوان یک بیننده حرفه‌ای باید تفاوت بین نرخ پردازنده (Processor rate) با نرخ پردازش (processing rate) را در نظر بگیرید. در نگاه اول این دو مورد، ممکن است یکسان به نظر برسند اما در واقع به دو قسمت مجزا از تلویزیون هوشمند اشاره دارند. نرخ پردازش مربوط است به مشاهده روان‌تر و نرخ پردازنده اشاره دارد به استفاده از کلیت عملکرد تلویزیون هوشمند. درواقع نرخ پردازنده به میزان بارگذاری سریع برنامه‌ها روی تلویزیون شما مربوط می‌شود و میزان پردازش هم در کیفیت روان تصویر مهم است.

حرف آخر؛ آینده پردازنده‌ها از چه راه‌هایی عبور می‌کند؟

پردازنده‌های هشت هسته‌ای از قوی‌ترین پردازنده‌هایی است که برای تلویزیون‌ها کاربرد دارد اما به هر طرف که نگاه کنیم، در جهانی که با سرعت به سمت اینترنت اشیا می‌رود، راه پردازنده‌های هشت هسته‌ای از AI TV یا همان TV Artificial intelligence یا به زبان خودمان تلویزیون‌های هوش مصنوعی می‌گذرد.

درواقع در این آینده که هم‌اکنون هم در ابتدای راه آن قدم می‌زنیم، پردازش تصویر پیشرفته با جدیدترین هوش مصنوعی ترکیب می‌شود. این الگوریتم یادگیری که از میلیون‌ها داده مطلع شده است، می‌تواند تصویری متناسب با محیط شما ایجاد ‌کند؛ برای مثال وقتی نور در طول روز تغییر می‌کند و تماشای فیلم در بعد از ظهر با صفحه‌ای پر از انعکاس دشوار می‌شود، تغییرات در نور تشخیص داده می‌شود و صفحه‌نمایش، متناسب با نور اتاق تنظیم می‌شود، یا برای مثال فیلم‌ها صرف‌نظر از اینکه در چه ساعتی از روز یا شب آنها را تماشا می‌کنید، بهترین شیوه ارائۀ خود را حفظ می‌کنند.