Search

راهنمای جامع ابعاد انواع تلویزیون و فاصله مناسب از آنها

ابعاد انواع تلویزیون

پیشرفت فناوری‌ها و ظهور تلویزیون‌ها با ابعاد مختلف باعث شده تا هنگام انتخاب اندازه مناسب برای خرید تلویزیون، دچار سردگمی شویم. در چنین مواردی، قدیمی ها به این جمله اعتقاد دارند که: «هرچه بزرگتر، بهتر»، عبارتی که امروزه، اگر به دنبال دریافت بهترین تجربه از تماشای تلویزیون باشید، به تنهایی کاربرد ندارد.

راه حل ساده است! بهترین ابعاد تلویزیون برای شما، رعایت اندازه در کنار فاصله لازم برای نشستن از آن است. درواقع تنها باید ابعاد اتاق و تلویزیون را به دقت بررسی کنید. در این مقاله سعی می کنیم بر اساس اندازه تلویزیون، فاصله ایده آل نشستن از آن را بررسی کنیم. از آنجا که تلویزیون‌های UHD 4K استاندارد فعلی صنعت هستند، بنابراین ما بر فواصل دید 4K تمرکز خواهیم داشت.

فاصله نشستن برای دریافت بهترین تصویر در تلویزیون 4K

در جدول زیر، بهترین اندازه تلویزیون برمبنای فاصله از آن نشان داده شده است. این فاصله بر مبنای توصیه‌های کارشناسان صنعت تلویزیون تعیین شده و برای هر سایز تلویزیون، فاصله به صورت بازه مشخص شده است.

سایز صفحه تلویزیون فاصله مناسب برای تماشا با کیفیت 4K
40″ 1-1.50 متر
43″ 1.10-1.65 متر
50″ 1.28-1.90 متر
55″ 1.40-2.10 متر
60″ 1.52-2.30 متر
65″ 1.65-2.47 متر
70″ 1.77-2.67 متر
75″ 1.92-2.86 متر
80″ 2.04-3.05 متر
85″ 2.16-3.23 متر

فاصله بر کیفیت تصویر چه تاثیری دارد؟

در گذشته، اگر بیش از اندازه نزدیک به تلویزیون می‌نشستید، خطوط موجود در تصاویر را می‌دیدید. به طور مشابه، در تلویزیون‌های HD که با کیفیت 1080 یا کمتر کار می‌کنند، متوجه ردیف‌ها و ستون‌هایی از پیکسل‌ها می‌شوید؛ نقاط کوچکی که تصویر شما را می‌سازند. خوشبختانه با ظهور تلویزیون‌های 4K، این مشکلات برطرف شده‌اند. در این تلویزیون‌ها، نزدیک شدن بیش از حد مشکل کمتری نسبت به دور نشستن و از دست دادن جزئیات و کیفیت تصویری به همراه دارد.

تلویزیون‌های 4K Ultra HD وضوح بسیار بالاتری نسبت به تلویزیون‌های HD دارند؛ تا چهار برابر جزئیات یک صفحه نمایش 1080p. از آنجا که پیکسل‌های UHD بسیار کوچک هستند، تشخیص تک تک پیکسل‌ها حتی اگر درست در جلوی صفحه‌ نمایش نشسته باشید، دشوار است. بنابراین شما این آزادی را دارید که تا جایی که راحت هستید، نزدیک بنشینید.

با تویزیون‌های 4K، حتی اگر نیاز داشته باشید می‌توانید دورتر از تلویزیون بنشینید و همچنان تصویر بسیار واضحی دریافت کنید. امروزه تقریباً همه تلویزیون‌های 4K از HDR (محدوده دینامیکی بالا) پشتیبانی می‌کنند که در هنگام تماشای محتوای کدگذاری شده با HDR، کنتراست و محدوده رنگ را افزایش می‌دهد.

ابعاد تلویزیون چطور اندازه گیری می‌شود؟

اتنخاب ابعاد تلویزیون مناسب، می‌تواند عاملی بسیار مهم هنگام تصمیم‌گیری برای خرید تلویزیون باشد، به‌خصوص اگر می‌خواهید تلویزیون را روی دیوار نصب کنید. در ادامه به ارائه چند اندازه گیری کلیدی، برای پنل و ابعاد کلی، می‌پردازیم.

اگر قصد دارید تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید، باید ارتفاع و عمق آن را بدون پایه درنظر بگیرید. یک راه ساده و ارزان برای بررسی اینکه آیا تلویزیون مناسب اتاق شما است یا خیر، استفاده از نوار نقاشی برای مشخص کردن ابعاد روی دیوار است. شما حتی می‌توانید یک برش مقوایی تهیه کرده و آن را به صورت فیزیکی، در جایی که می‌خواهید تلویزیون خود را نصب کنید، قرار دهید.

علاوه بر این، سایر اجزایی که فضای شما را با تلویزیون به اشتراک می‌گذارند، فراموش نکنید. برای مثال اگر قصد استفاده از ساندبار را دارید، باید مطمئن شوید که فضای کافی برای آن وجود دارد. هیچ کس نمی‌خواهد ساندبار، قسمت پایین صفحه نمایش تلویزیون را مسدود کند. برای این کار تنها کافی است تفاوت ارتفاع، با پایه و بدون پایه را محاسبه کنید. اگر ساندبار از آن بلندتر باشد؟ آن را نخرید! به خاطر داشته باشید که ارتفاع پایه برخی از تلویزیون‌ها، با یا بدون ساندبار، قابل تنظیم هستند.

در ادامه،  لیستی از اندازه‌های رایج صفحه نمایش و اندازه‌گیری تقریبی عرض و ارتفاع آنها آمده است. توجه داشته باشید که اندازه کلی یک تلویزیون، تقریبی از اندازه‌گیری مورب صفحه نمایش است.

اندازه تقریبی عرض و ارتفاع تلویزیون انواع تلویزیون

بهترین اندازه تلویزیون برای شما کدام است؟

در ادامه راهنمایی مختصری برای انتخاب تلویزیون در هر اتاق را برای شما قرار داده‌ایم:

  • تلویزیون‌های کوچک: تلویزیون‌های 25 تا 39 اینچی برای اتاق خواب، دفتر کار خانگی، اتاق خوابگاه یا آشپزخانه عالی هستند.
  • تلویزیون‌های متوسط: تلویزیون‌های 40 تا 59 اینچی در اتاق‌های کوچک‌تر، جایی که صندلی‌ها نسبتاً نزدیک به تلویزیون هستند، به خوبی کار می‌کنند. تلویزیون‌های 55 اینچی محبوب ترین تلویزیون‌هایی هستند که ما در این محدوده وجود دارند.
  • تلویزیون‌های بزرگ: تلویزیون‎های 60 تا 79 اینچ، تجربه بسیار خوبی از تماشای فیلم یا ورزش ایجاد می‌کنند. 65 یا 75 اینچ یک انتخاب رایج برای این تلوزیون‌ها است. اگر اتاق بزرگی دارید، بهتر است از یک تلویزیون بزرگ استفاده کنید.
  • تلویزیون‌های خیلی بزرگ: یک تلویزیون 80 اینچی یا بزرگتر، تحولی بزرگ به حساب می‌آید که با آن می‌توانید تجربه تماشای تلویزیون فوق‌العاده‌ای داشته باشید. اگر به صفحه نمایشی بیشتر از 86 اینچ نیاز دارید، بهتر است به ترکیب پروژکتور و صفحه نمایش فکر کنید.

بهترین مکان برای نصب تلویزیون کجاست؟

همه تلویزیون‌ها زمانی که به صورت مستقیم و در سطح چشم تماشا شوند، بهترین تصویر را دارند. اما زمانی که به صورت زاویه دار به تصویر نگاه کنید، زیبایی صفحه نمایش به فناوری نمایشگر استفاده شده، بستگی خواهد داشت. اگر در اتاق شما، صندلی‌ها دور اتاق چیده شده‌اند، تلویزیونی لازم دارید که تصویری “خارج از محور” ارائه دهد. به طور کلی، تلویزیون‌های OLED از این نظر عملکرد بهتری نسبت به تلویزیون های LED دارند.

اگر بچه دارید، یا خانواده یا دوستانی دارید که فعالیت زیادی دارند، تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید زیرا این یک راه آسان برای جلوگیری از احتمال واژگونی تلویزیون و آسیب دیدگی آن است.

نور محیط شامل نور پنجره‌ها، لامپ‌ها یا لوستر می‌تواند بر تصویر تلویزیون شما تأثیر بگذارد. قطعا که درصدی از این نور طبیعی است و به جلوگیری از خستگی چشم و مشاهده بهتر تصاویر تاریک کمک می‌کند. با این حال، نور بیش از حد می‌تواند در نهایت عملکرد صفحه را نامناسب جلوه داده و تصویر نامناسبی را در اختیار بگذارد. اگر در اتاق شما نور زیادی وجود دارد، بهتر است از تلویزیون‌ LED استفاده کنید. این تلویزیون‌ها از OLED ها روشن‌تر بوده و اغلب دارای صفحه نمایش ضد انعکاس هستند.

جمع بندی

موارد مطرح شده، مهمترین موضوعاتی هستند که هنگام انتخاب ابعاد مناسب تلویزیون باید مورد توجه قرار دهید. پانورامیک با تولید تلویزیون‌هایی با ابعاد مختلف، همواره سعی دارد تا نیازهای مخاطبان خود را درنظر گرفته و همراه همیشگی آنها باشد.

آخرین مقاله ها

تلویزیون 4k چیست؟

تلویزیون 4k چیست؟

دنیای تلویزیون با سرعتی شگفت‌آور در حال حرکت است. به محض اینکه تلویزیون‌ 4k خود را در بازار اثبات کرد، تلویزیون‌های 8k ظهور کرد. با

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

اگر قصد خرید تلویزیون جدید داشته باشید، باید بدانید که تفاوت بین تلویزیون OLED و QLED چیست. علاوه بر این، باید بدانید UHD به چه

تفاوت صدای دالبی با استریو

تفاوت صدای دالبی با استریو

هنگامی که تصمیم به خرید تلویزیون یا خرید ساندبار می‌گیرید، باید با فناوری‌های صوتی آشنایی مختصری داشته باشید. اصطلاحاتی مانند دالبی دیجیتال، دالبی اتم و