Search

بهترین مکان قرار دادن تلویزیون در پذیرایی

بهترین مکان قرار دادن تلویزیون در پذیرایی

چه به تازگی به خانه جدیدی نقل مکان کرده باشید و چه در حال چیدمان جدید مبلمان خود هستید، اگر قصد خرید تلویزیون دارید یا در حال حاضر در منزل خود تلویزیون موجود دارید یکی از سوالاتی که ممکن است از خود بپرسید این است که “تلوزیونم را کجا بگذارم؟”. از آنجا که با گذشت زمان، تلویزیون‌ ها بزرگ‌ تر، عریض‌ تر و حتی منحنی‌ تر از سری‌ های قبلی خود می‌ شوند، یافتن موقعیت مناسب برای تلویزیون دشوار می‌ شود.

در این مقاله ما برخی از نکات قابل توجه برای انتخاب بهترین مکان برای تلویزیون در پذیرایی را گردآوری کرده‌ایم.

بهترین جا برای قراردادن تلویزیون

شاید منطقی‌ترین مکان برای قرار دادن تلویزیون در اتاق نشیمن، روبروی یک مبل باشد. اگر به دنبال داشتن دو فضای مجزا، یکی برای مکالمه و دیگری برای دیدن تلویزیون، هستید می‌توانید از صندلی‌های گردان در هر طرف تلویزیون استفاده کنید.

جایگاه تلویزیون در پذیرایی به اندازه شومینه یا پنجره، یک نقطه کانونی است. داشتن دو نقطه کانونی در اتاق، می‌تواند تصمیم خوبی باشد، زیرا در هر زمان، فقط یک نقطه کانونی توجه را به خود جلب می کند. بنابراین از قرار دادن تلویزیون روی شومینه باید خودداری شود چون یک نقطه کانونی را از دست می‌دهید؛ بسته به اندازه اتاق، می‌بتوانید تلویزیون را در گوشه‌ای از شومینه قرار دهید.

سه نکته مهم که هنگام مکان‌یابی برای تلویزیون باید مورد توجه قرار دهیم عبارتند از:

1. چیدمان منزل

به جانمایی تلویزیون در منزل خود توجه کنید. پنجره‌ها و درها در کدام دیوارها قرار دارند؟ در حالت ایده‌آل، باید تلویزیون خود را دور از مکان‌های پرترافیک و در زاویه‌ای قرار دهید که نور خورشید پنجره‌ها روی صفحه نمایش شما نتابد. بازتاب‌ نور، بدترین دشمن نمایشگر تلویزیون هستند. نور بیش از حد یک پنجره یا چراغ روشنایی که به سمت تلویزیون شما قرار دارد می‌تواند تصویری را که باید با وضوح بالا، روشن و پر جنب و جوش به نظر برسد، خاموش و تیره کند.

بنابراین توصیه می‌کنیم برای چیدمان تلویزیون در خانه ایرانی، تلویزیون خود را مستقیماً در مقابل پنجره قرار ندهید، زیرا نور طبیعی می‌تواند با صفحه نمایشی که به آن نگاه می‌کنید رقابت کرده و باعث خستگی چشم شود.

فرقی نمی‌کند تلویزیون OLED یا LED داشته باشید، بیشتر تلویزیون‌های مدرن صفحه‌ نمایش‌های براق دارند که این موضوع، مشکلات نور را تشدید می‌کند. درواقع در شرایط ایده‌آل، این تلویزیون‌ها تصاویر غنی‌تر و با کنتراست بهتری را تولید می‌کنند، اما بیشتر مستعد بازتاب هستند. اگر یک پنجره مستقیماً در مقابل تلویزیون شما وجود داشته باشد، باید هر بار که می‌خواهید در طول روز چیزی تماشا کنید، پرده‌ها را ببندید. بنابراین قبل از جابجایی وسایل و یا سوراخ کردن دیوار خود، محل قرارگیری تلویزیون را آزمایش کنید.

2. چیدمان مبلمان در منزل

آیا می‌خواهید تلویزیون نقطه کانونی اتاق شما باشد؟ نحوه چیدمان مبلمان‌ می‌تواند تعیین کننده نقطه کانونی باشد. درواقع شما می‌توانید با قراردادن مبلمان خود به سمت صفحه نمایش تلویزیون، توجه مهمان‌ها و خانواده‌تان را به تماشای آنچه که در تلویزیون است جلب کنید. همچنین می‌توانید با قرار دادن صندلی‌ها به سمت یکدیگر و گوشه‌ای که تلویزیون کنار آنها قرار دارد، توجه افراد را به یکدیگر جلب ‌کنید.

3. نوع و اندازه تلویزیون

همانطور که قبلا ذکر شد، امروزه دیگر تلویزیون‌ها به اندازه قبل نیستند. با ورود تلویزیون‌های سه بعدی، باید بهترین فضا را برای آنها ایجاد کنید و اندازه تلویزیون می‌تواند در انتخاب بهترین مکان به شما کمک کند. شما باید مطمئن شوید که محل قرارگیری تلویزیون، بر کیفیت تماشای شما تأثیر نمی‌گذارد. برای مثال در تلویزیون‌های LCD، اگر مستقیم به آنها نگاه نکنید، ممکن است تصویر تار به نظر برسد ولی این موضوع در خرید تلویزیون 4K وجود ندارد. بنابراین مطمئن شوید که می‌توانید تلویزیون را از هر زاویه (یا حداقل از هر صندلی در اتاق) به خوبی تماشا کنید.

بهترین فاصله برای تماشای تلویزیون چیست؟

اینکه تلویزیون شما چقدر باید بزرگ باشد و چقدر از مبل فاصله داشته باشد، دو روی یک سکه هستند. به طور کلی، این روزها به اشتباه، گرایش به سمت انتخاب تلویزیون‌های بزرگتر است. به خصوص با ظهور فناوری‌های ایجاد وضوح تصویر بالا، مردم به ندرت متوجه بزرگی بیش از حد تلویزیون می‌شوند، موضوعی که اگر مقیاس خیلی کوچک باشد، قطعا متوجه آن خواهند بود.

تحقیقات نشان داده است فاصله قابل قبول برای ابعاد مختلف تلویزیون، به شکل زیر است:• صفحه نمایش 26 اینچی = 3 تا 5.5 فوت

  • صفحه نمایش 32 اینچی = 4 تا 6.5 فوت
  • صفحه نمایش 37 اینچی = 4.5 تا 7.5 فوت
  • صفحه نمایش 40 اینچی = 5 تا 8.5 فوت
  • صفحه نمایش 46 اینچی = 6 تا 9.5 فوت
  • صفحه نمایش 52 اینچی = 6.5 تا 11 فوت
  • صفحه نمایش 58 اینچی = 7 تا 12 فوت
  • صفحه نمایش 65 اینچی = 8 تا 13.5 فوت
  • صفحه نمایش 70 اینچی = 9 تا 15 فوت

در حالت ساده‌تر، فقط کافی است یک قانون کلی را به خاطر بسپارید: فاصله توصیه شده برای تماشا 2.5 برابر اندازه مورب تلویزیون است. این مقدار در تلویزیون‌های با وضوح بالا، 1.5 برابر توصیه شده است. توضیه میکنیم برای مطالعه بیشتر مقاله راهنمای جامع ابعاد انواع تلویزیون و فاصله مناسب از آن ها را از اینجا مطالعه کنید

تلویزیون را روی دیوار نصب کنیم یا روی میز قرار دهیم؟

علاوه بر فاصله بین تلویزیون و کاناپه، باید به این فکر کنید که تلویزیون شما درچه ارتفاعی باید قرار بگیرد تا بهترین تجربه تماشا را ایجاد کند. روزگاری بود که یک تلویزیون غول پیکر با میز مناسب خودش ظهور می‌کرد،اما به لطف ظهور صفحه‌ نمایش‌های تخت، شما می‌توانید فضایی را روی دیوار پیدا کنید که برای نصب تلویزیون مناسب باشد. قرار دادن تلویزیون روی میز یا کنسول، گزینه‌ای است که همچنان راه‌حلی زیبا برای پنهان کردن همه سیم‌ها و کابل‌ها ارائه می‌دهد. حتی اگر تصمیم دارید که تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید، همچنان می‌توانید زیر آن، از یک کنسول برای ایجاد ظاهری مناسب استفاده کنید.

نتیجه گیری :

چه تصمیم داشته باشید تلویزیون را روی یک کنسول قرار دهید یا آن را روی دیوار نصب کنید، بهترین ارتفاع برای تلویزیون در نظر گرفتن سطح دید برای فردی است که روی مبل می‌نشیند. به طور کلی می‌توان گفت بدون درنظر گرفتن اندازه تلویزیون، مرکز تلویزیون باید حدود 42 اینچ بالاتر از زمین باشد.

علاوه بر موارد مطرح شده، عوامل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است بر محل قرار دادن تلویزیون تأثیر بگذارد؛ مانند محل قرارگیری پریزهای برق و اینکه آیا فضای کافی روی دیوار وجود دارد یا خیر. این موارد مهم هستند، اما اینجاست که اولویت‌ها مشخص می‌شوند. اگر زیاد تلویزیون تماشا می‌کنید، منطقی است که برای بهترین استفاده از تلویزیون خود برنامه‌ریزی کنید؛ به خصوص اگر راهنمای خرید تلویزیون را مطالعه کرده باشید و تلویزیون ایرانی را انتخاب کرده باشید.

آخرین مقاله ها

تلویزیون 4k چیست؟

تلویزیون 4k چیست؟

دنیای تلویزیون با سرعتی شگفت‌آور در حال حرکت است. به محض اینکه تلویزیون‌ 4k خود را در بازار اثبات کرد، تلویزیون‌های 8k ظهور کرد. با

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

تفاوت تلویزیون OLED با UHD

اگر قصد خرید تلویزیون جدید داشته باشید، باید بدانید که تفاوت بین تلویزیون OLED و QLED چیست. علاوه بر این، باید بدانید UHD به چه

تفاوت صدای دالبی با استریو

تفاوت صدای دالبی با استریو

هنگامی که تصمیم به خرید تلویزیون یا خرید ساندبار می‌گیرید، باید با فناوری‌های صوتی آشنایی مختصری داشته باشید. اصطلاحاتی مانند دالبی دیجیتال، دالبی اتم و